5 grudnia 2019

Akademia Tropicieli Faktów. Epoka lodowcowa. Magiczny domek na drzewie – Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce

Tytuł: Akademia Tropicieli Faktów. Epoka lodowcowa
Autor: Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce
Seria: Magiczny domek na drzewie
Wydawca: Mamania
Liczba stron: 120

“Akademia tropicieli faktów. Epoka lodowcowa” z serii Magiczny domek na drzewie, to kolejna książka dedykowana ciekawskim dzieciom, w wieku od 7 do 10 lat. Wspomniana seria to zaproszenie do swoistych podróży w czasie i przestrzeni, które zachęcają, by poznawać otaczający świat, nie tylko taki, jaki znamy z obecnego kształtu.

Przewodnikami po epoce lodowcowej są Ania i Jacek. Tym razem przemieszczają się oni 1000000 lat wstecz w historii Ziemi, by pokazać, czym była wspomniana epoka, choć tak naprawdę mówimy o nie pojedynczym ochłodzeniu, ale o okresie kilku epok lodowcowych. 

Książka przedstawia ogrom faktów, które dotyczyły nie tylko lodowców, procesu kształtowania się powierzchni Ziemi, ale także tego, jak żyli neandertalczycy w tamtym czasie. Pokazano i omówiono ich narzędzia i broń, sposób, w jaki organizowali codzienność w trudnych warunkach. Po neandertalczykach pojawili się homo sapiens, których nie sposób było pominąć w tej opowieści – dzieciaki mogą zobaczyć różnice w czaszkach neandertalczyka oraz homo sapiens.

akademia tropicieli faktów

Homo sapiens byli zdolniejsi od poprzedników, a ich przełomowym osiągnięciem było opanowanie umiejętności krzesania ognia. To oczywiście nie wszystko. Nie licząc broni i narzędzi, ówcześni ludzie potrafili wytwarzać także instrumenty muzyczne, budować domy, oswajać i hodować zwierzęta, szyć przy pomocy igieł z kości ciepłe ubrania wykonane z futer i skór zwierzęcych. Krótko ujmując – nie wiedzieli, co to nuda.

W osobnym rozdziale poruszono temat malarstwa jaskiniowego, które kojarzy się chyba każdemu z malunkami dzikich zwierząt w jaskini Lascaux lub Altamira. Ta sztuka jaskiniowa możliwa była dzięki umiejętności pozyskania barwników z minerałów znajdujących się w ziemi. 

akademia tropicieli faktów

Oczywiście naukowcy nie zajmują się jedynie badaniem życia ludzi funkcjonujących w epoce lodowcowej. “Akademia tropicieli faktów. Epoka lodowcowa” to wiele ciekawych zdjęć, rysunków i informacji o zwierzętach, które już wymarły.

Poza “klasycznymi” mamutami opisano m.in.: nosorożce włochate, niesamowite megaterium (ogromny leniwiec), jaskiniowe niedźwiedzie, glyptodony i wiele innych wymarłych gatunków. W książce na 120 stronach czeka na Was ocean wiedzy na temat epoki lodowcowej – jednak w razie niedosytu, autorzy wskazują także filmy, książki i miejsca, które mogą o danym zagadnieniu powiedzieć jeszcze więcej. 

My, po lekturze “Akademia tropicieli faktów. Epoka lodowcowa” czuliśmy się usatysfakcjonowani ilością dostępnej tu wiedzy. I nawet czarno-białe rysunki i zdjęcia, które mogłyby być ciekawsze, gdyby były kolorowe, nie ujmują niczego całokształtowi tej książki. 

Dziękuję wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close