5 grudnia 2019

Akademia Tropicieli Faktów. Epoka lodowcowa. Magiczny domek na drzewie – Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce

Tytuł: Akademia Tropicieli Faktów. Epoka lodowcowa
Autor: Mary Pope Osborne, Natalie Pope Boyce
Seria: Magiczny domek na drzewie
Wydawca: Mamania
Liczba stron: 120

“Akademia tropicieli faktów. Epoka lodowcowa” z serii Magiczny domek na drzewie, to kolejna książka dedykowana ciekawskim dzieciom, w wieku od 7 do 10 lat. Wspomniana seria to zaproszenie do swoistych podróży w czasie i przestrzeni, które zachęcają, by poznawać otaczający świat, nie tylko taki, jaki znamy z obecnego kształtu.

Przewodnikami po epoce lodowcowej są Ania i Jacek. Tym razem przemieszczają się oni 1000000 lat wstecz w historii Ziemi, by pokazać, czym była wspomniana epoka, choć tak naprawdę mówimy o nie pojedynczym ochłodzeniu, ale o okresie kilku epok lodowcowych. 

Książka przedstawia ogrom faktów, które dotyczyły nie tylko lodowców, procesu kształtowania się powierzchni Ziemi, ale także tego, jak żyli neandertalczycy w tamtym czasie. Pokazano i omówiono ich narzędzia i broń, sposób, w jaki organizowali codzienność w trudnych warunkach. Po neandertalczykach pojawili się homo sapiens, których nie sposób było pominąć w tej opowieści – dzieciaki mogą zobaczyć różnice w czaszkach neandertalczyka oraz homo sapiens.

akademia tropicieli faktów

Homo sapiens byli zdolniejsi od poprzedników, a ich przełomowym osiągnięciem było opanowanie umiejętności krzesania ognia. To oczywiście nie wszystko. Nie licząc broni i narzędzi, ówcześni ludzie potrafili wytwarzać także instrumenty muzyczne, budować domy, oswajać i hodować zwierzęta, szyć przy pomocy igieł z kości ciepłe ubrania wykonane z futer i skór zwierzęcych. Krótko ujmując – nie wiedzieli, co to nuda.

W osobnym rozdziale poruszono temat malarstwa jaskiniowego, które kojarzy się chyba każdemu z malunkami dzikich zwierząt w jaskini Lascaux lub Altamira. Ta sztuka jaskiniowa możliwa była dzięki umiejętności pozyskania barwników z minerałów znajdujących się w ziemi. 

akademia tropicieli faktów

Oczywiście naukowcy nie zajmują się jedynie badaniem życia ludzi funkcjonujących w epoce lodowcowej. “Akademia tropicieli faktów. Epoka lodowcowa” to wiele ciekawych zdjęć, rysunków i informacji o zwierzętach, które już wymarły.

Poza “klasycznymi” mamutami opisano m.in.: nosorożce włochate, niesamowite megaterium (ogromny leniwiec), jaskiniowe niedźwiedzie, glyptodony i wiele innych wymarłych gatunków. W książce na 120 stronach czeka na Was ocean wiedzy na temat epoki lodowcowej – jednak w razie niedosytu, autorzy wskazują także filmy, książki i miejsca, które mogą o danym zagadnieniu powiedzieć jeszcze więcej. 

My, po lekturze “Akademia tropicieli faktów. Epoka lodowcowa” czuliśmy się usatysfakcjonowani ilością dostępnej tu wiedzy. I nawet czarno-białe rysunki i zdjęcia, które mogłyby być ciekawsze, gdyby były kolorowe, nie ujmują niczego całokształtowi tej książki. 

Dziękuję wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close