7 stycznia 2022

Anatomicum. Muzeum Anatomii – Jennifer Z. Paxton

Tytuł: Anatomicum. Muzeum Anatomii
Autor: Jennifer Z. Paxton
Ilustracje: Katy Wiedemann
Tłumacz: Agnieszka Walulik
Seria: W Muzeum
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Ludzkie ciało jest pełne sekretów i nawet najnowsze technologie nie są w stanie wyjaśnić, jak zachodzą w nim niektóre procesy. Na ciało człowieka składa się ponad sto dwadzieścia tysięcy kilometrów naczyń krwionośnych, miliardy komórek nerwowych i ponad dwieście kości. Jest to misterna konstrukcja, którą możemy poznać krok po kroku  dzięki Anatomicum

W Muzeum Anatomii autorki odkrywają przed nami złożony mechanizm ludzkiego ciała, wyjaśniają, jak zbudowane są komórki, tkanki i narządy. Książka jest podzielona na sześć głównych części – sal, w którym poznamy szczegółowo: układ ruchu, układ krwionośny i oddechowy, pokarmowy i moczowy, nerwowy i narządy zmysłów, układ limfatyczny oraz hormonalny i rozrodczy. 

Fot. Anatomicum. Muzeum Anatomii

Fot. Anatomicum. Muzeum Anatomii

Nasz starszak jest już w czwartej klasie podstawówki i właśnie na przyrodzie uczy się o budowie komórek, jak łączą się w tkanki, narządy i układy. Książka trafiła do nas w najlepszym momencie, bo mogliśmy uzupełnić wiadomości z omawianego w szkole zakresu. 

Niestandardowy format książki sprawia, że najwygodniej rozłożyć się z nią na podłodze. Kiedy tylko zwrócicie na nią swój wzrok, wpadniecie w świat nauki i nie będziecie mogli się od niej oderwać. 

Przepiękne ilustracje, jakby wyjęte z dawnych podręczników medycznych, dodają tej pozycji uroku oraz autentyczności. Na rynku jest wiele pozycji o anatomii człowieka skierowanych dla dzieci i młodzieży, ale rysunki są infantylne, lub bardzo udziwnione. Tutaj kreska jest genialna w swej prostocie, oddająca rzeczywistość jak najdokładniej. 

Książka Anatomicum jest pełna fachowej wiedzy, dowiecie się z niej między innymi, dzięki czemu możemy robić miny, co ucho ma wspólnego z równowagą, czy ile krwi dziennie przepływa przez nasze tętnice i żyły. Ponadto odkryjecie, jak działa mózg, serce oraz wątroba, która jako jedyny narząd potrafi się regenerować. To prawdziwa kopalnia wiedzy, w dodatku przekazana bardzo przystępnie i zrozumiale dla młodego czytelnika.

Fot. Anatomicum. Muzeum Anatomii

Fot. Anatomicum. Muzeum Anatomii

Seria Muzeum to wyjątkowa wyprawa w świat przyrody, fauny, w głąb ludzkiego ciała. Tę podróż możemy odbyć, siedząc na dywanie w salonie, czy na łóżku w dziecięcym pokoju. Dla niektórych tak duża książka może być nieporęczna, ale dla nas to wielki atut, gdyż duże ilustracje zachęcają, by się nad nimi pochylić i jeszcze raz zgłębić tajniki ludzkiego życia. 

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close