3 listopada 2019

Balonowa 5 – Mikołaj Pasiński

Tytuł: Balonowa 5
Autor: Mikołaj Pasiński
Ilustracje: Gosia Herba
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48

W kamienicy przy ulicy Balonowej 5 bardzo dużo się dzieje. Jest głośno, kolorowo i radośnie. Słychać śpiew, muzykę, donośne chrapanie i gromkie brawa. A to wszystko za sprawą ciekawych i jakże barwnych, choć nietypowych  przyznać to trzeba, lokatorów. Mieszkają tam bowiem zwierzęta różnej maści – od maleńkiego robaczka, po wielkiego hipopotama.

Jak nietrudno się domyślić, różnią się od siebie i to bardzo, ale nie tylko wyglądem, lecz również zainteresowaniami. Jest tam np. rapująca myszka, pająki występujące w Pajęczej Orkiestrze, pies, który lubi rzeźbić czy tańczący nietoperz…

Mieszkańcy mimo swoich odmienności, nie wadzą sobie nawzajem, wręcz przeciwnie – świetnie się razem dogadują (nawet kot z myszą i ptakiem ;-)) i raz w tygodniu urządzają wspólny bal.

Brzmi co najmniej ciekawie, prawda? :-) Osobiście nieco żałuję, że nie mogę przenieść się wraz z moimi dziećmi na Balonową 5, by poznać jej zwariowanych mieszkańców.

Póki co, nie pozostaje mi nic innego jak czytanie i oglądanie książki, uruchamiając przy tym swoją wyobraźnię, która pozwala usłyszeć cały ten gwar i wyimaginować sobie to, co się dzieje w kamienicy – grające na własnoręcznie stworzonych instrumentach pająki (notabene bardzo śmiesznych, np.: bimbafon, bandżolina lub szczebiofon), albo piekące ciasto małpy – taki widok z pewnością byłby fascynujący. I zabawny ;-)

Książka „Balonowa 5” generalnie nie zawiera wiele treści, zdecydowanie większą jej część zajmują duże i kolorowe ilustracje. W zasadzie dzięki nim, na każdej stronie wiele się dzieje – jest mnóstwo szczegółów, którym można długo się przyglądać i wyłapywać znajome dziecku nazwy rzeczy, roślin, instrumentów oraz żywności, wzbogacając przy tym jego słownictwo.

Poza tym w książce znajdziemy całkiem sporo różnych wyrazów dźwiękonaśladowczych (jak np. głosy ptaków), które stanowią doskonały element do ćwiczeń logopedycznych.

Gdybym miała w jednym zdaniu podsumować opowieść o mieszkańcach kamienicy z ulicy Balonowej, napisałabym, że jest niezwykle prosta, a przy tym bardzo radosna, zabawna i kolorowa. W sam raz dla dzieciaków w wieku przedszkolnym.

 

Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close