3 marca 2019

Baśnie perskie. Złoty ptak – Albert Kwiatkowski

Pewnego dnia Szir Afkan ruszył na pomoc narzeczonej. Czekało na niego wiele przygód i zadań, które musiał wykonać, by uratować ukochaną z rąk Dewa Kakoli. Jedną z przeszkód był smok, który gnębił okoliczną wioskę, porywał młode dziewczyny, a także podjadał bydło i owce. Jednak to nie nasz Smok Wawelski, bo historia ta pochodzi z dalekiej Persji i znajdziecie ją w zbiorze baśni perskich pt. Złoty ptak.

Jest to kolejna pozycja w serii “Baśnie świata” Wydawnictwa Media Rodzina, która przybliża nam baśnie Persów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Turkmenów, Arabów oraz zamieszkujących dzisiejszy Afganistan Tadżyków i Hazarów.

Moje dzieci były zaskoczone, gdy odnajdywały podobieństwa w znanych im baśniach i legendach polskich. Podobno w każdej legendzie jest ziarenko prawdy, może więc kiedyś smoki żyły wśród nas?

Zebrane perskie baśnie są wyjątkowe, każda z nich może stać się przyczynkiem do rozmów z dziećmi na temat wyborów, jakie podejmują bohaterowie. Odnajdziecie w niej historie o przyjaźni, miłości, ale także walki z przeciwnościami, ze strachem. Czasem morał historii jest ukryty, innym zaś razem jest od razu oczywisty dla czytelnika. Zebrane legendy, baśnie, czy powiastki różnią się długością, jednak możecie czytać je w wybranej przez siebie kolejności.

Szczególną uwagę przykuwają ilustracje Ewy Beniak-Haremskiej, które tajemniczo przenoszą nas w krainę perskich piasków. Obrazki są po prostu przepiękne, żywe kolory i szczegóły sprawiają, że w pełni oddają urok czasów królów perskich.  

Na końcu książki możemy odnaleźć słowniczek, który objaśnia, takie słowa jak “siedem postojów”, “Padyszah”, czy “Maharlu” i wiele innych.

Jeśli szukacie mądrych, ciekawych i nietuzinkowych baśni dla dzieci, to gorąco polecam Wam baśnie perskie i inne wydane już w tej serii pozycje.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Tytuł: Złoty ptak. Baśnie perskie
Wybór i tłumaczenie: Albert Kwiatkowski
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 456
Oprawa: twarda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close