13 sierpnia 2013

Bieganie dla początkujących i zaawansowanych – Grzegorz Rogóż

Tytuł: Bieganie dla początkujących i zaawansowanych.
Autor: Grzegorz Rogóż
Wydawnictwo:  Edgard
Rok wydania:  2013
Okładka:  miękka
Ilość stron:  264
Cena: 34,90 zł

Każdy, kto posiada pasję, której oddaje się z wielką radością, sięga do różnych poradników czy  czasopism lub zwraca się do znawcy, skąd czerpie informacje na interesujące go tematy. Nie można rozwijać pasji, tkwiąc w miejscu z informacjami o niej. Uwierzcie mi, nawet historia uważana za stałą dziedzinę wiedzy, lubi zaskakiwać odkryciami i nowym spojrzeniem na znane fakty. Poza historią moją wielką pasją jest bieganie, o którym wiadomości poszerzałam dzięki zakupowi miesięcznika dla biegaczy. Teraz miałam możliwość porównać sposób podawania wiedzy przez fachowe czasopisma, oraz przez podręcznik dla biegaczy początkujących i zawodowców, którego autorem jest  maratończyk Grzegorz Rogóż.

Na sam początek zdziwiłam się, że w jednej książce autor postanowił zawrzeć wiadomości dla  laików i dla “starych wyjadaczy”, bo to nie mała sztuka napisać tak, aby jedni i drudzy nie zanudzili się podczas lektury. Jednak treści omawiane w poradniku są szeroko zakrojone, tak że faktycznie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

I tak między innymi autor omówił kwestię wyboru obuwia i sprzętu pomiarowego, przygotowania do mniejszych i większych imprez sportowych, przedstawił ćwiczenia, techniki biegu, sposoby zagospodarowania czasu i sił podczas zawodów. W tekście znalazło się bardzo wiele cennych wskazówek, zaskakujących informacji mających na celu poprawę poszczególnych elementów biegu. Znajdziemy tu także tabele żywieniowe, rozpisane plany treningowe oraz zestawienia różnych wyników w tabelach.

Jasny podział na dziesięć rozdziałów ułatwia czytelnikowi orientację w omawianych zagadnieniach. W dodatku w każdym dziale autor wyróżnił  fragmenty tekstu, jako nośniki  najważniejszych informacji. Zdecydowanie nie można ich przeoczyć, a w natłoku wiadomości to bardzo dobry sposób na zapamiętanie przez czytelnika spraw najistotniejszych.  Fakt, jest tego dużo, ale z racji potraktowania tej książki jako kompendium, to solidna i obowiązkowa porcja wiedzy. Autor zresztą “sprzedaje” czytelnikowi informacje z własnego doświadczenia, co zdecydowanie pomoże (mi na pewno!) ominąć różne błędy, oraz zmienić utarty obraz biegania jako dziedziny sportu.

Szczęśliwie mimo zawarcia ogromu wiadomości, język poradnika sprzyja zaczytaniu w lekturze. Wiedza podana lekko, łatwo i przyjemnie, a mimo to fachowo i konkretnie. To przekonało mnie do jej ekspresowego wchłonięcia, i polecenia lektury znajomym – i to skutecznie.

Zdecydowanie “Bieganie dla początkujących i zaawansowanych” to książka godna uwagi i dalszego polecenia –  nie wydaje mi się, że ktoś, kto sięgnie po nią, poczuje się rozczarowany. Ja bynajmniej jestem pod wrażeniem powyższej i planuję odświeżyć zawarte w niej wiadomości raz jeszcze, po długim czasie oczekiwania na mój powrót do biegania. A czasopisma będące do tej pory główną bazą informacji, potraktuję jako miły dodatek, który uaktualni wiedzę poradnikową.

 

Dziękuję Wydawnictwu Edgard  za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close