18 marca 2021

Bractwo Zagrożonych – Austin Aslan, Philippe Cousteau

Tytuł: Bractwo Zagrożonych
Autor: Austin Aslan, Philippe Cousteau
Typ okładki: okładka miękka
Wydawnictwo: Harper Collins
Ilość stron: 304

“Bractwo Zagrożonych” jest pierwszym tomem trylogii o zwierzętach, które chcą uratować świat przed ekologiczną katastrofą. Lektura skierowana jest do czytelników 8+, czyli takich, którzy zaczynają szukać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań i dostrzegają wpływ działań ludzi na środowisko naturalne. Ekologia, jako nauka, nie zawsze jednak jest interesująca, dlatego ta książka to bardzo dobry sposób, by pobudzić poczucie odpowiedzialności za planetę i przemycić w ciekawy sposób nieco wiedzy. Gdy kwestie związane z główną tematyką nie będą jednak typowo w kręgu zainteresowań czytelnika, to mimo to prowadzona akcja nie powinna go znudzić, bo dzieje się tu naprawdę sporo.

bractwo zagrożonych

Książka już od pierwszych stron ukazuje tragiczną sytuację zwierząt, których gatunki grożą wyginięciem. Rosnąca temperatura, podnoszący się poziom wód, zmniejszająca ilość pokarmu — to między innymi z tym przyszło im się mierzyć.
Nukilik, młoda niedźwiedzica, wraz z matką dryfują na krze. Są wyczerpane i bardzo głodne, a jedynym ratunkiem jest próba dopłynięcia do oddalającego się lądu. Niestety kończy się to schwytaniem młodej samicy przez grupę uczonych i przetransportowaniem jej do instytutu badawczego. Jakie badania prowadzą naukowcy i czy są bezpieczne? W Arce, miejscu, do którego została zabrana Nuk, znajduje się wiele przedstawicieli zagrożonych gatunków. Nukilik poznaje tam orangutana Ariefa, Murdock’a — reprezentanta narwali (wielorybów), Jill i Hobbs’a z gatunku tchórzy czarnołapych i łuskowca Wangari’ego. Zwierzęta posiadają niezwykłe moce — ludzką mowę i bardzo dużą inteligencję, czego nie chcą zdradzać przed ludźmi z obawy o swój los. To pozwala im wziąć sprawy w swoje ręce, a właściwie łapy. Tak właśnie powstało Bractwo Zagrożonych, którego misją jest uratowanie innych zwierząt. Czy uda im się pokonać wroga i przywrócić równowagę w naturze?

bractwo zagrożonych

Choć obraz ludzi i wpływ ich działań na środowisko naturalne jest negatywny, zwroty akcji i zagadki do rozwikłania sprawiają, że Bractwo Zagrożonych czyta się całkiem przyjemnie. Przytoczone historie powinny dać do myślenia każdemu, komu choć trochę zależy na naszej planecie. Co ciekawe, tematyka ekologii dla autorów jest szczególnie bliska. P. Cousteau jest założycielem EarthEcho International, organizacji zajmującej się edukacją ekologiczną, a A. Aslan, magister ochrony przyrody, był wolontariuszem w ekoturystycznym Korpusie Pokoju w lasach deszczowych Hondurasu. Doświadczenia te z pewnością uwiarygodniają opowiedzianą, choć bajkową, historię Bractwa Zagrożonych.
Na końcu znajdziemy informacje o zwierzętach, bohaterach książki — krótką charakterystykę gatunku oraz informację co możemy zrobić, by im pomóc.

Trylogia jest obiecująca i jeżeli utrzyma poziom pierwszej części, może skraść serce wielu młodych ekologów, a ekologicznych sceptyków przeciągnąć na stronę natury.

Dziękuję wydawnictwu HarperCollins za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close