25 września 2012

Był raz sobie krasnoludek – Artur Oppman

Tytuł:  „Był raz sobie krasnoludek”
Autor: Artur Oppman
Ilustracje: Magda Bloch
Wydawnictwo: Kefas
Rok wydania: 2010
Format: 22,5 x 22,5 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 16
Przedział wiekowy: 0-100+
Cena sugerowana: ok. 9,99 zł 

Serce rośnie i łza w oku się kręci! „Był raz sobie krasnoludek” to przepiękna polska bajka, bajka z tradycją, lecz wciąż na czasie. W sentymentalną podróż dla dorosłych oraz pełną przygód uwieńczoną klasycznym morałem wędrówkę przez słowa zaprasza Wydawnictwo Kefas.

Książeczka wydaje się niepozorna, jednak szybko zaskarbia małe serduszka.

Malusieńki bohater w krasnej, kwiatowej czapeczce wyrusza na polankę. Tam czeka go niebezpieczna przygoda – spotkanie z wilkiem. Przygoda kończy się dobrze, a po kilku dniach Krasnoludek będzie miał okazję odwdzięczyć się wilkowi za okazaną litość.

To piękny klasyczny wiersz dla dzieci. Napisany jest językiem prostym lecz nie skrótowym – zachwyca melodią i bogactwem języka nie tracąc na zrozumiałości dla młodego i bardzo młodego czytelnika. Na tej bajce wychowało się już wiele polskich pokoleń, a fabuła i morał nie tracą na swojej aktualności. Język mimo upływu czasu nie trąci myszką, a czaruje klejnotami rodzimej mowy.

Książeczka w sam raz dla bardzo malutkich słuchaczy, około 2-3 minuty czytania nie nadwyrężą koncentracji uwagi. Rozłożenie tekstu zostało dobrze zaplanowane, duża i prosta czcionka ułatwi początkującym uczniom samodzielne czytanie. Kolejne strofy wiersza dopełniane są ilustracjami. W miejscu tekstu zadbano o możliwie najjaśniejsze tło, które dobrze kontrastuje z literami i nie utrudnia czytania.

Na szczególną uwagę zasługuje oprawa graficzna książeczki, jest urzekająca. Ilustracje autorstwa Magdy Bloch dokładnie komentują historię oraz stwarzają iście bajkową atmosferę. Bogactwo barw zachwyca i przykuwa oko. Zilustrowane sytuacje i przedmioty są łatwe do zinterpretowania, ciepłe – aż chciałoby się rzec takie swojskie. Nie bez zasług pozostaje wydanie tej książeczki – mimo, że jest to „mała” książeczka, zadbano o szczegóły. Okładka jest foliowana, a karty wykonane są z kredowego papieru o wyższej gramaturze.

Dla mojej dwuletniej córki przygody Krasnoludka stały się ulubioną opowieścią. Z zapartym tchem słucha na nowo wiersza i żywo śledzi obrazki. Dla mnie książeczka „Był raz sobie krasnoludek” zajęła miejsce jednej z najchętniej czytanej dziecku bajki- łączy klasyczne wartości ubrane w bardziej współczesny płaszczyk. Niezmiernie cieszę się, że akurat taka perełka skradła serce mojej córeczki.

Serdecznie polecam Wam tę historię o mocy przyjaźni i wzajemnej pomocy – ponad podziałami!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Kefas za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close