24 lipca 2019

Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody – Iris Gottlieb

tytuł: Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody
autor: Iris Gottlieb
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Iris Gottlieb
tłumacz: Hanna Pasierska
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
rok wydania: 2019
liczba stron: 144
format: 200 x 254 mm
przedział wiekowy: 0-10 

”Cały świat jest cudem” to ilustrowany przewodnik, dedykowany młodym pasjonatom nauk przyrodniczych. Dzieci lubią zagłębiać się w różne, czasem abstrakcyjne tematy, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź, nie odsyłając delikwenta do wyszukiwarki Google. Więc, zamiast lokować dziecko przy telefonie, osobiście wolę dać mu książkę, by rozbudzać ciekawość i uczyć pozyskiwania ciekawych lub potrzebnych informacji. I w takich chwilach przewodnik taki jak „Cały świat jest cudem” bardzo się przydaje.

W tej książce dzieci poruszają się po świecie wiedzy pozbieranej z zakresu:

Nauki o życiu – w obszarach anatomii, botaniki, ekologii, genetyki, mikrobiologii, neuronauki i zoologii. Autorka poruszyła tu wiele zagadnień, bo i obszar wiedzy jest szeroki. Dzieciaki dowiadują się, czym właściwie jest życie, na czym polega ewolucja, czym jest sen i niezwykła synestezja, która, jak się okazało, dotyczy także mnie :). 

cały świat jest cudem

Niezwykle ciekawe dla moich dzieci okazały się wiadomości o zwierzętach wysłanych w kosmos – a było ich od groma! Od skorpionów i much po psy i koty, a nawet małpy. Są tu informacje o wirusach, grzybach, pasożytach… Przekrój wiedzy jest duży, ciekawostek od groma, daruję sobie próbę przytoczenia ich wszystkich tutaj.

Nauki o Ziemi – w obszarach geofizyki, geologii, glacjologii, meteorologii, oceanografii. W tym rozdziale czytelnicy zapoznają się z mechaniką pływów, powstawaniem tsunami, anomalii magnetycznych, tworzeniu się gór, płaskowyżów, jaskiń itp.

Nauki fizyczne – w obszarach astronomii, chemii i fizyki. Mowa tu o pomiarach pH, zasadzie dynamiki Newtona, datowaniu radiowęglowym. Dzieci np. dowiadują się, jak powstaje próżnia – na przykładzie działania odkurzacza, o odległościach kosmicznych czy prawie odbicia światła w lustrze.

cały świat jest cudem

Nietrudno zauważyć, że zagadnienia poruszone w przewodniku są bardzo ciekawe i dość „poważne” jak na dzieci. Ale o dziwo nawet fizyka może być ciekawie podana, tylko ja już o tym zapomniałam, straumatyzowana przez doświadczenia szkolne ;). Aż żałuję, że niektóre ciekawostki nie zostały bardziej rozbudowane, bo były interesujące dla mojego dziecka.  Rozumiem jednak, że skoro to przewodnik, a nie encyklopedia, nie każdy z tych tematów można bardziej szczegółowo potraktować. I bardzo by się przydał indeks nazw, bo jednak przewodnik ma ponad 140 stron i gdy chcieliśmy wrócić do konkretnego tematu, musieliśmy wertować strona po stronie, by znaleźć to, co nas interesuje. Ale to chyba jedyne niedociągnięcie przewodnika, bo całość – i grafika i informacje są ze sobą spójne, co dobrze wpływa na odbiór zawartych w niej treści. 

Podsumowując, „Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody” to zachęcające do zdobywania wiedzy kompendium z zakresu nauk przyrodniczych. Jeżeli Wasze dzieci też są typem „eksploratorów”, to książka może im się spodobać. 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close