23 czerwca 2012

Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci – Joanna Krzyżanek

Tytuł:  „Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci”
Autor: Joanna Krzyżanek
Ilustracje: Marcin Ciseł
Fotografie: Wojciech Bryś
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2008
Format: 20,5 x 30,5 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 500
Cena sugerowana: ok. 69 zł 

Trochę zawstydzona swoim przywiązaniem do rzeczy natury materialnej (choć w tym przypadku nieco bym polemizowała), muszę przyznać Wam, że ta książka kucharska wpadła w moje ramiona (tak ramiona, nie dłonie) i bez walki jej nie oddam!

Postanowiłam przyznać jej mój osobisty honorowy tytuł NAJ – najciekawszej, najbardziej pomysłowej, najbarwniejszej i najlepiej przygotowanej dla małych kucharzy pozycji „literatury kulinarnej” dla dzieci, jaką dotychczas widziały moje oczy.

Joanna Krzyżanek popełniła tu swego rodzaju doskonałość – a jako mama i ciocia „niejadków” mam dość rozbudowane umiejętności kuchennych akrobacji. „Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci” nie jest jedynie zbiorem przepisów! To skrzynia pełna skarbów, to taniec garnków z literaturą, nauki z humorem. Nie będzie przesadą nazwanie jej tęczą – za sprawą szaty graficznej, tęczowego podziału przepisów oraz całej palety słownych miniatur.

Dziękuję za pomysł, dziękuję za wykonanie!

Na stronach książki ugości nas Cecylka Knedelek wraz z Gąską Walerią oraz mieszkańcami Starego Knedelkowa. Wprowadzenie w świat bardzo sympatycznych mieszkańców Starego Knedelkowa to miła opowieść, dzięki której poznajemy naszą bohaterkę oraz historię powstania książki. Rozpoczynamy też naszą naukę na „mini mistrzów kuchni”. Słowniczek nazw owoców i warzyw pobudza nasz apetyt (nie tylko) na wiedzę, za pomocą fotografii smakołyków. Następnym przystankiem jest „Poradniczek kulinarny” – to zbiór praktycznych porad dotyczących zachowania podczas przygotowywania posiłków oraz wyjaśnienie kuchennego „slangu dorosłych”. Jeszcze tylko dosłownie kilka zasad „Małego kucharza” i możemy zakasać rękawy!

Prawie wszystkie przepisy poprzedzone są związanym z nim opowiadaniem – to wspaniały sposób na magię na talerzu! Oprócz fikuśnych nazw potraw, każda ma swoją wyjątkową historię – czego jeszcze trzeba, żeby rozbudzić apetyt i wyobraźnię dziecka? Przepisy są „wykonywalne” – czyli osiągalne dla przeciętnego człowieka, korzystającego z przeciętnego sklepu – to kolejny bardzo ważny plus, bo cóż z tego że mamy wykwintne przepisy jeśli nie jesteśmy w stanie z nich skorzystać?

Każdy przepis jest bogaty w ilustracje oraz duże zdjęcie prezentujące dany smakołyk. Opowiadania również nie stronią od barw i ilustracji. Instrukcje oraz składniki są idealnie przygotowane: jasne i proste. Każda kolejna czynność jaką wykonujemy posiada graficzną interpretację!

W książce znajdziemy przepisy posegregowane według kolorów (każda barwa zawiera różnego rodzaju potrawy: przekąski, słodkości i konkrety), czeka na nas:

Kuchnia biało-kremowa, żółto-pomarańczowa, czerwono- bordowa, różowo-fioletowa, zielono-oliwkowa, brązowo-złota, kolorowa, czarno-czarodziejska oraz  „Naleśnikowo – knedelkowy dodatek”. Dodatkową atrakcją są ukryte niespodzianki takie jak przepis, który przeczytamy z pomocą lusterka czy zaszyfrowane przepisy ciotki Peli. Na miłe zakończenie gotowania, Waleria przygotowała króciutki „Gąskowy poradniczek” – jak zachować się przy stole

Książka zachwyca swoją estetyką, wykonana jest z materiałów wysokiej jakości. Ilustracje Marcina Cisła są piękne i zabawne, jak zawsze są odpowiednim konkurentem dla treści książki, o względy Czytelnika.

Doskonała na prezent, wyborna do kuchni, wyróżniająca się do oglądania oraz pochłaniająca podczas czytania! Przyznaję 10 na 5 możliwych punktów!

Zachęcam do wpuszczenia literatury do kuchni – niech stanie się magia!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Jedność za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Jedna odpowiedź do “Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci – Joanna Krzyżanek”

  1. Jossye pisze:

    strona bardzo mi sie podboa, dawno nie czytalam tak ciekawych i przydatnych notek. Mam nadzieje, ze znajde tu, w przyszlosci, jeszcze wiecej interesujacych informacji. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close