30 kwietnia 2012

Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem – Elżbieta Zubrzycka

 „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem.”
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Ilustracje: Marianna Jagoda Mioduszewska
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2011
Format: 20,5 x 20,5 cm
Okładka: twarda
Ilość stron:  40
Cena sugerowana: ok. 24,90zł
Przedział wiekowy: od 5 lat

 

Kto nie chciałby mieć prawdziwego przyjaciela?! Taki przyjaciel to prawdziwy skarb i jak pisze autorka – „sprawia, że rosną nam skrzydła”. Nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć na poszukiwania razem z bohaterką!

Jest nią mała dziewczynka, która czując się samotnie wyrusza na owe poszukiwania. I choć już dawno wymarzyła sobie, jak powinien wyglądać przyjaciel i co będą robili, kiedy już się odnajdą, spotyka na swojej drodze bardzo smutnego krokodyla.

Wkrótce jednak życie da jej cenną lekcję – bo nie każdy jest dobrym przyjacielem, krokodyl – nawet ten ze smutnymi oczami – zawsze będzie krokodylem!

Przygoda małej dziewczynki kończy się w iście Hollywoodzkim stylu, dobry przyjaciel  czeka na naszą bohaterkę. Dzięki temu zarówno dziewczynka jak i Czytelnicy dowiadują się czym jest prawdziwa przyjaźń i jak ją rozpoznać. Uczą się nazywać i rozpoznawać różne rodzaje relacji – również te „toksyczne”.

Kolejna książka spod pióra Elżbiety Zubrzyckiej, zasługująca na miano niewątpliwie „ważnej” i „pożytecznej” literatury dla dzieci i rodziców. Porusza ważne i trudne dylematy dla młodego człowieka, który często wkraczając w świat przedszkolnych przyjaźni i układów znajduje się pod silną presją innych osób. Niesie ze sobą naukę i ostrzega: „jeśli przypadkiem zaprzyjaźnisz się z krokodylem, nie czekaj, aż on się zmieni, i nie licz na to, że nauczysz go zachowywać się inaczej. Po prostu trzymaj się od niego daleka i pozwól mu żyć tak jak chce.”

W książce znajdziecie również słowo do rodziców, wychowawców i nauczycieli – są to wskazówki, które pomogą wyjaśnić dzieciom: Kto to jest przyjaciel? Co to jest przyjaźń i czym różni się dobra przyjaźń od złej, oraz czy warto się przyjaźnić?

Mam nadzieję, że ta pozycja pomoże uchronić Wasze dzieci przed przykrymi konsekwencjami uwikłania się różne „toksyczne” związki – zarówno w dzieciństwie jak i w dorosłości – bo czym skorupka za młodu nasiąknie…

Bajeczka z morałem napisana w przystępny sposób, powinna sprawdzić się również w przypadku młodszych dzieci, niż pięciolatki – z pewnością sprzyjają temu bogate ilustracje. Rodzic może sam uprościć historię i skupić się w „pracy z dzieckiem” na komentowaniu obrazów. Moja niespełna dwuletnia córka, po wspólnej lekturze, a potem opowiadaniu sobie sytuacji z obrazków, na widok krokodyla pogroziła palcem – „oj, ty, ty!”. Natomiast przedszkolak podejdzie do tematu już bardziej „merytorycznie”.

Na pewno książeczka będzie, jedną z tych, do których się „wraca”, co jakiś czas, w różnych okolicznościach.

Pięknie wydana, w twardej oprawie, będzie dzielnie pracować „na swoje utrzymanie”.  Ilustracje są bardzo kolorowe i w jasny, zrozumiały sposób współgrają z opowieścią.

Gorąco zapraszam Was, abyście z pomocą tej książki przegonili z Waszego otoczenia wszystkie krokodyle!

 Hanna

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki!

Jedna odpowiedź do “Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem – Elżbieta Zubrzycka”

  1. Lubiąca sny pisze:

    Niesamowite, jak symbolika czasami bywa uniwersalna. Pewnej osobie przyśnił się kiedyś krokodyl (sylwetkę miał ludzką, głowę krokodylą). W tym śnie oznaczał on molestujących mężczyzn z rodziny.

    Dzisiaj widzę książeczkę „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”.

    Co ciekawe, i tu krokodyl oznacza fałszywego przyjaciela…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close