17 stycznia 2019

Chłopiec z burzy i inne opowiadania – Colin Thiele

Chłopiec z burzy i inne opowiadania
autor: Colin Thiele

Opowiadania to forma literatury, po którą sięgam rzadko. Wolę raczej historie od A do Z, spisane w jednym zamyśle, opowiadające o tych samych bohaterach. Lubię poznać ich bliżej i polubić lub nie. Ale od czasu do czasu zmiana nie zaszkodzi, więc tym razem dałam się oczarować historiami przedstawionymi w książce “Chłopiec z burzy i inne opowiadania”.

Nie licząc tytułowego “Chłopca z burzy”, znajdziemy tu również pięć innych historii. Każda z nich w sposób odmienny opowiada o dzieciach. Pokazuje ich gotowość do heroizmu, specyficznego pojmowania swoich obowiązków, ale także niefrasobliwości, skłonności do ryzyka, co przynosi różne konsekwencje bohaterom. Opowiadania dosłownie połknęłam w jedną noc, choć te 223 strony zapisane różnymi historiami, to wcale niemało jak na jedno posiedzenie. Muszę przyznać autorowi, Colinowi Thiele, że klimat, który oddaje w opowiadaniach jest niezwykły, wciągający i zachęcający do sięgnięcia po jeszcze.

Przyznam szczerze, że jedno z tych opowiadań – właśnie “Chłopiec z burzy” –  swoim zakończeniem, jawną niesprawiedliwością losu, wywołało u mnie łzę. Trzeba przyznać, że autor nie zafundował czytelnikom typowych historii z happy endem. To raczej migawki z życia dzieci, młodzieży w różnym wieku, które ukazują dla nich ważne chwile. To taki specyficzny przekrój, który pozwala zdystansować się od uwierającej codzienności,   problemów. “Chłopiec z burzy i inne opowiadania” to bardzo przyjemna lektura i chciałabym nadmienić, że właśnie to tytułowy “Chłopiec z burzy” w styczniu wchodzi na ekrany kin. Kto jest ciekaw, powinien wybrać się do kina, a następnie sięgnąć po książkę, by odkryć więcej. Lub odwrotnie, jak kto woli.

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close