9 września 2020

Co jedzą szczęśliwe Bobasy? – Izabela Jastrzębska

Tytuł: Co jedzą szczęśliwe Bobasy?
Autor: Izabela Jastrzębska
Wydawnictwo: Jastrzębska
Oprawa: półtwarda
Liczba stron: 208
Rok wydania: 2020

Niedawno po raz drugi zostałam mamą i rozszerzanie diety niemowlaka nie jest mi obce. Jednak po dziewięciu latach sporo zmieniło się w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W związku z tym nieoceniona okazała się książka dr med. Izabeli Jastrzębskiej Co jedzą szczęśliwe Bobasy?

Przewodnik to kompendium wiedzy zawierające cenne rady ułatwiające wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka, zebrane w jednym miejscu najnowsze zalecenia odnośnie rozszerzania diety. Dzięki niemu nie musiałam skupiać się na poszukiwaniu i filtrowaniu potrzebnych informacji w kilku źródłach naraz.

Książka jest napisana przez dr med. Izabelę Jastrzębską – lekarkę z 20-letnią praktyką, a także mamę 6 dzieci! Naprawdę ciężko o lepszego i bardziej profesjonalnego doradcę w dziedzinie rozszerzania diety. Wiedza i praktyka w jednym.

Sam układ książki jest usystematyzowany tak, by w przejrzysty i prosty sposób czytelnik przyswoił potrzebną wiedzę, a ta znalazła punkt odniesienia w praktyce. Przekazywana wiedza z zakresu medycyny napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla każdego laika w tej dziedzinie. To duży plus, nieraz trafiałam na artykuły, w których wiedza medyczna była wykładana specjalistycznym językiem (często niezrozumiałym), co powodowało, że niewiele wnosiła w momencie przekładania jej na grunt codzienności.

Poradnik podzielony jest na rozdziały, w których krok po kroku rodzic wprowadzany jest w tematykę rozszerzania diety. Począwszy od informacji, od jakich produktów najlepiej rozpocząć przygodę z poznawaniem smaków, poprzez między innymi eksplorację glutenu, metodę BLW, problemy z zaparciami czy biegunką, aż po schematy posiłków w ciągu dnia. Udziela fachowej odpowiedzi na wiele pytań kłębiących się w głowie młodych rodziców. To w dużej mierze dzięki wiedzy zasięgniętej z niego nie bałam się wprowadzić na początku rozszerzania diety roślin strączkowych czy nabiału. Praktyczne rady, ważne informacje są wyboldowane w treści rozdziałów lub wyróżnione w kolorowej ramce, tak by szybko je wyszukać w razie potrzeby.

Cennym źródłem wiedzy są tabele prezentujące wartości odżywcze poszczególnych składników diety. Dzięki temu możemy samodzielnie gotując maluchowi, próbować tak bilansować posiłki, by były wartościowe i zawierały odpowiednią ilość makro i mikroelementów zawartych w produktach spożywczych.

Co jedzą szczęśliwe Bobasy? To nie tylko poradnik, ale także mini książka kucharska. Nieraz korzystałam z przepisów na smaczne i odżywcze dania dla niemowlaków prezentowane przez autorkę.

Jeśli jesteś na początku rodzicielskiej drogi, zastanawiasz się co i jak podać maluchowi na początek lub masz mętlik w głowie czytając artykuły, których treści często są ze sobą sprzeczne zerknij do Co jedzą szczęśliwe Bobasy?

Dziękuję autorce za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Izabela Jastrzębska prowadzi też blog www.zywieniowo.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close