Co to ten rak – dr Sarah Herlofsen i Dagmar Geisler
Tytuł: Co to ten rak
Autor: dr Sarah Herlofsen i Dagmar Geisler
Wydawnictwo: Mamania
Okładka: twarda
Liczba stron: 96
Co to ten rak autorstwa dr Sarah Herlofsen i Dagmar Geisler, to książka, na którą bardzo czekałam. Temat poruszony w niej jest niełatwy, bo kwestia chorowania, a niekiedy i umierania z powodu raka, bywa trudna do oswojenia i wyjaśnienia dzieciom.
Bardzo ucieszyłam się widząc tę książkę, bo w czasach, kiedy tak dużo słyszy się o nowotworach, trzeba umieć rozmawiać o nich z dziećmi. Niestety i u mnie w rodzinie zdarzały się przypadki chorób nowotworowych, z którymi trzeba było się zmierzyć. I nie było to łatwe. Liczyłam na to, że książka Co to ten rak pomoże mi bardziej oswoić temat i przystępnie wytłumaczy dzieciom, na czym polega problem. I to zdecydowanie się tu udało.
Autorki postanowiły trafić do dziecięcych głów wyjaśniając od podstaw, czym jest ciało człowieka, dlaczego jest zbudowane z komórek, jak te komórki wyglądają i jakie funkcje pełnią. Pokazano, że wszystkie komórki mają swoje DNA, które wygląda jak bardzo gruba księga i jest w niej wiele rozdziałów nazywanych genami. To właśnie geny dokładnie podpowiadają komórkom, jak one wyglądają, jaką mają pracę do wykonania, jak szybko powinny się dzielić. Gdy pojawiają się błędy w zapisie i któryś rozdział w tej księdze przestaje być czytelny, komórki nie wiedzą jak się zachowywać i mnożą się nie tak, jak trzeba. Kiedy jedna komórka dzieli się, za każdym razem musi przygotować kopię całej księgi DNA i przekazać w nowej komórce informacje. Jeśli trzeba tak tysiąc razy zapisać nową księgę, łatwo jest gdzieś się pomylić i tworzą się choroby. To fantastyczne, bardzo proste i obrazowe wyjaśnienie, które gładko wprowadza dzieci w inne, znacznie trudniejsze kwestie dotyczące nowotworów.
Dr Sarah Herlofsen i Dagmar Geisler wspólnymi siłami przeprowadzają czytelnika przez wszystkie najważniejsze aspekty chorób nowotworowych. Podkreślają one, że zazwyczaj choroba nie zależy od nas (no, chyba że ktoś uparcie pali przez dekady papierosy i zapada na raka płuc) i istnieją też rzeczy, które pomagają uchronić się przed rakiem. Wyjaśniają przy okazji, w jaki sposób organizm broni się przed intruzami, czym są komórki odpornościowe i jak działają. Autorki omówiły także sposoby leczenia różnego typu nowotworów, nie ukrywając tego, że nie każdej osobie da się pomóc i konsekwencją choroby może być śmierć, mimo starań lekarzy i podjęcia ciężkiego leczenia.
Przy okazji w bardzo ładny i delikatny sposób wyjaśniono, że są religie i wierzenia, które inaczej postrzegają śmierć. W jednych jest to okazja do radości, bo rozpoczyna się nowa droga życia po śmierci, a drugie wprowadzają żałobę po stracie ukochanej osoby. Pięknie podkreśliły to rysunki i pytania, które na temat śmierci zazwyczaj zadają dzieci. Przyznam szczerze, że akurat ten rozdział jakoś tak szczególnie mnie wzruszył, bo chyba nie można w sposób bardziej mądry i delikatny opowiedzieć dziecku o tym najtrudniejszym aspekcie choroby nowotworowej.
Jest tu też mowa o konsekwencjach leczenia, wypadaniu włosów podczas chemioterapii, o odczuciach związanych ze zmieniającym się wyglądem chorego. Autorki wyjaśniły, czy rak po wyzdrowieniu może wrócić i przy okazji wskazały, jak ważną rolę pełni immunoterapia.
Trochę mnie w gardle ścisnęło, gdy poruszono problem chorego rodzeństwa oraz tego, jak się zachować względem chorej osoby, bo zazwyczaj nie wiemy co robić lub czego nie mówić w takiej sytuacji. Na samym końcu znajdziemy też posłowie dla dorosłych, które wskazuje opiekunom dzieci, w jaki sposób samodzielnie i szczerze rozmawiać z nimi o chorobach nowotworowych tak, by rozumiały sytuację. Tłumaczy także różne możliwe reakcje z ich strony – smutku, zrozumienia czy też wyparcia, z jakimi rodzic czy opiekun może się zderzyć.
Co to ten rak opowiada bardzo szczerze i otwarcie na różne zagadnienia dotyczące chorób nowotworowych. Temat niezwykle trudny, ale nie do ominięcia – ta książka w sposób rzeczowy i delikatny dotrze do rodziców i dzieci.
Dziękuję wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.