1 czerwca 2020

Czapu Czipu – seria książek wspierających rozwój mowy – Bogna Sroka-Mucha

Tytuł: Czapu Czipu: Co tak kapie? / Co tak skrobie? / Co tak świszczy? / Co tak człapie?
Autor: Bogna Sroka-Mucha
Wydawnictwo: HarperCollins Polska 
Oprawa: twarda
Ilość stron: 10

Czapu Czipu to mały chłopiec, który nosi wielką, papierową czapkę – taką, jaką niegdyś robiło się z gazety, szykując się do malowania. Z tym że to nakrycie głowy jest wyjątkowe, bo magiczne. Potrafi zmieniać kolory, wydawać różne dźwięki, a na dodatek robić czarodziejskie sztuczki, zachęcając przy tym chłopca, a wraz z nim czytelników do wspólnej zabawy.

Zabawa ta polega przede wszystkim na naśladowaniu dźwięków oraz zgadywaniu, co kryje się pod czapką? Za każdym razem – w każdym egzemplarzu książki – schowane jest w niej coś innego.

Raz, w części Co tak kapie? z niebieskiej czarodziejskiej czapki spadają jakieś krople. Czapu Czipu musi odgadnąć czy to pies otrzepuje swoje mokre futro? Klaun robi dziecku psikusa i pryska je wodą z węża? A może to chmura, z której pada deszcz?

Innym razem magiczna czapka przybrała kolor żółty i słychać w niej odgłosy skrobania. Chłopiec musi więc rozszyfrować zagadkę i odpowiedzieć na pytanie – Co tak skrobie?  Gołąb dziobiący obwarzanka? Czarownica obierająca marchewkę? Czy może mała myszka skubiąca ser?

W kolejnej pozycji Czapu Czipu słyszy odgłosy człapania, a jego okrycie głowy przybrało kolor zielony. Chłopiec zastanawia się więc – Co tak człapie? Czyżby to był kicający zając, klaszcząca małpa, albo skacząca żaba?

Z kolei w ostatnim egzemplarzu mamy do czynienia z tajemniczymi szumami, świstami i piskami. Dlatego musimy odgadnąć, z czego wydobywają się te odgłosy i co tak świszczy? Czy to kręcący się wiatrak furkocze, urodzinowa trąbka piszczy, a może to zwykły balon, z którego schodzi powietrze?

Tak w wielkim skrócie można przedstawić treści zawarte w książeczkach. Natomiast jeśli zastanawiacie się, o co w nich w ogóle chodzi, to już śpieszę z wyjaśnieniem. Otóż Czapu Czipu to nowa edukacyjna seria kartonowych książeczek dla maluchów wydawnictwa HarperCollins Polska. Jej celem jest wspieranie rozwoju mowy u dzieci w wieku (około) przedszkolnym, poprzez zabawę w powtarzanie i naśladowanie różnych odgłosów oraz zwrotów dźwiękonaśladowczych.

Zgromadzone  wyrażenia z pozoru są bardzo proste (kap kap, człap człap, skrop skrob, ffff, śśś…), ale regularnie powtarzane stanowią fajną gimnastykę języka i całego aparatu mowy, co niewątpliwie sprzyja nauce głosek i sylab, a także (w konsekwencji) pracy nad poprawnym i wyraźnym wymawianiem słów.

Poza tym odgadywanie co kryje się pod czapką chłopca pobudza dziecięcą wyobraźnię, a także jest całkiem fajną zabawą, dającą sporo powodów do śmiechu. Moje dzieciaki (w wieku dwa i cztery lata) rechotały, aż miło próbując rozwiązać zagadki i powtarzając wszystkie zapisane w książeczkach odgłosy. Zresztą co tu dużo mówić, sam tytuł i określenie chłopca, jako Czapu Czipu ubawiły Polę i Stasia niemalże do rozpuku. Śmiechu było więc wiele podczas czytania i trzeba przyznać, że jednemu i drugiemu książki przypadły do gustu. Chętnie je przeglądają i próbują czytać beze mnie – na swój własny sposób 😊

Cała seria jest ładnie wydana. Każda część zawiera krótkie zdania przedstawiające w klarowny sposób historyjki i proste ilustracje – kolorowe ale nieprzesadnie, dzięki czemu zyskują na atrakcyjności, a także pozwalają skupić się na istotnych aspektach tych opowieści. A przy tym pozwalają dzieciakom poznawać i/lub utrwalać podstawowe barwy. 

W związku z tym, że w książkach Czapu Czipu nie ma zbyt wiele treści, można dziecku samodzielnie opowiadać co dzieje się na obrazkach i zachęcać je do tego, by ono również próbowało własnymi słowami opisywać to, co widzi. 

 

Dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska za przekazanie recenzenckich egzemplarzy książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close