12 kwietnia 2021

Czas gniewu. Tom II. Jaśminowa saga – Anna Sakowicz

Tytuł: Czas gniewu. Tom II
Seria: Jaśminowa Saga
Autor: Anna Sakowicz
Typ okładki: okładka miękka
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 578

“Czas Gniewu” to drugi tom serii Jaśminowa Saga, autorstwa Anny Sakowicz. Jest to kontynuacja losów rodziny Jaśmińskich. Choć tak jak poprzednio kobiety grają tu główne role, warto również przyjrzeć panom, na przykład Piotrowi czy Josephowi, który okazał się bardzo barwną i zaskakującą postacią, a tych w tym tomie nie zabrakło. Mam wrażenie, że bohaterowie pod wpływem doświadczeń przeszli pewnego rodzaju transformację.czas gniewu

Przyznam szczerze, że dość niecierpliwie czekałam, aż książka trafi do księgarni, bo historia jest wciągająca, ale chyba to, co w niej najpiękniejsze to wyczuwalna prawda i autentyczność. Raczej nikt nie będzie miał wątpliwości, że akcja rozpoczyna się od najtragiczniejszego momentu w historii Polski, mamy wrzesień 1939 rok. Kiedy przeczytałam “Wojna! Niemcy najechały na Polskę! Wojna!” autentycznie miałam gęsią skórkę na ciele. Chyba nigdy nie oswoję się z myślą o II wojnie światowej i za każdym razem oblewa mnie pot, gdy dzięki różnym przekazom “uczestniczę” w tych wydarzeniach. I tak też czułam się do ostatniej strony. Anna Sakowicz wciągnęła mnie w te wydarzenia tak bardzo, że zarwałam kilka nocy, by w spokoju oddać się lekturze.

Ponownie akcja toczy się między innymi w Gdańsku, lecz tym razem w latach 1939-1968. Uważam to za bardzo ciekawy zabieg, nie tylko ze względu na czytelniczą ciekawość dalszych losów bohaterów, ale również fakt, że historie w literaturze opierające się na wojnie, zazwyczaj kończą się wraz z nią samą. Co prawda okres okupacji to jednak większość sagi, ale i tak czuję się usatysfakcjonowana. Jak można się domyślić, czas ten nie oszczędził rodziny Jaśmińskich, którzy poturbowani przez los muszą odnaleźć się w okrutnej rzeczywistości. Łapanki, obozy, niepewność, trudne wybory, strach i śmierć, to nieodzowne elementy wojny, które nie ominęły naszych bohaterów. Ich problemy jednak nie kończą się w maju 1945 roku. Komunizm to również walka, choć trzeba przyznać, że innego rodzaju. Anna Sakowicz po raz kolejny umiejętnie wplotła problemy społeczne, które, jak widać, bywają ponadczasowe. Pojawia się tu poszukiwanie własnej tożsamości, feminizm, a nawet wątek homoseksualizmu. Dodatkowo coś, co dodaje autentyczności tamtych realiów, to szczegółowe opisy pozwalające przenieść się na chwilę do Gdańska.

“Czas gniewu” napisany jest w bardzo przyjemny sposób, choć bohaterowie są fikcyjni, fakt odpowiedniego przygotowania się przez autorkę jest wyczuwalny na każdej stronie. Tak jak i w poprzedniej części, historia opowiada o losach sióstr — Julii, Stasi i Kasi oraz o nowym pokoleniu Jaśmińskich. Dzięki temu została zasiana nutka nadziei na kolejny tom, którą ostatecznie rozwiano na samym końcu. Nic mnie tak nie ucieszyło, jak kończące opowieść “cdn.”. Z niecierpliwością czekam na III tom!

Dziękuję wydawnictwu Poradnia K za egzemplarz do recenzji.

2 odpowiedzi na “Czas gniewu. Tom II. Jaśminowa saga – Anna Sakowicz”

  1. Anna Sakowicz pisze:

    Pięknie dziękuję 🙂

  2. (nie)Magda(lena) pisze:

    Pani Anno, to my dziękujemy i czekamy na więcej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close