2 listopada 2020

Czas grzechu. Tom I. Jaśminowa Saga – Anna Sakowicz

Tytuł: Czas grzechu. Tom I
Seria: Jaśminowa Saga
Autor: Anna Sakowicz
Typ okładki: okładka miękka
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 464

”Czas grzechu” to pierwsza część Jaśminowej sagi Anny Sakowicz, wydanej przez Poradnię K. Powieść osadzona w dość ciężkim dla Polski okresie, bo dzieje się w latach 1916 – 1939 w Gdańsku. I to chyba był najważniejszy powód sięgnięcia po tę pozycję. Nie wiem, czy zgodzicie się ze mną, ale to miasto ma w sobie to „coś” i choć byłam tam tylko przez moment, urzekło mnie na tyle, iż byłam przekonana, że saga równie mocno skradnie moje serce.
Ostatnio mam to szczęście wybierać książki i seriale opowiadające o losach kobiet w czasach wojny. Coś mnie niewątpliwie pcha w tę tematykę i choć sytuacja polityczna niekoniecznie jest w kręgu mojego zainteresowania i zupełnie nie na niej skupiam uwagę (choć zdecydowanie odciska swoje piętno), to sama kwestia obyczajowa, problemy ówczesnych bohaterów, konwenanse, podejmowane decyzje to coś, co nie pozwala mi się oderwać od tych historii. Tak było i tym razem.
Książka „Czas grzechu” opowiada o rodzinie Jaśmińskich, choć zdecydowanie uwaga skierowana jest w stronę sióstr. Mimo że wychowywane w jednym domu, przez wspólnych rodziców, są zupełnie różne, zwłaszcza najstarsza Katarzyna — niezależna, silna, młoda kobieta, marząca o pracy w Gazecie Gdańskiej. Kiedy to dowiaduje się o planach wydania jej za mąż za syna niemieckiego antykwariusza, postanawia uciec z domu. To kolejny cios dla rodziny, zwłaszcza dla matki, która nie mogąc pogodzić się ze stratą kolejnego dziecka, umiera. Czy to wydarzenie wpłynie na bohaterów i ich podejście do życia? Co czekać będzie Kasię, Stasię i Julię? Jak potoczą się losy rodziny Jaśmińskich — gdańskich introligatorów? Z czym przyjdzie im się mierzyć? Odpowiedź na te pytania zapisana jest na 464 stronach pierwszego tomu, który dodatkowo wzbudza ogromny niedosyt. Oczekiwanie na kolejną część, która jest w przygotowaniu będzie prawdziwym testem cierpliwości.

 

Czas grzechu

Autorka zadbała o klimat ówczesnych czasów i jest w tym bardzo wiarygodna. Wciąga w ten ciężki czas, nie pozwala ani na chwilę zapomnieć o tym, co dzieje się aktualnie „za oknem”. To chyba jeszcze bardziej podkreśla silną potrzebę choć na pozór normalnego życia, w którym przeplatają się marzenia, radość, ale i strach o to, co będzie jutro.

”Czas grzechu” to jednak zdecydowanie coś więcej niż wątki romantyczne, choć te mają różne, acz bardzo ciekawe oblicza. To podjęte przez Annę Sakowicz trudne tematy jak nierówności społeczne dotykające mniejszości narodowe, walka o prawa kobiet, wolność i przeciwstawianie się tradycji. To, co mnie najbardziej uderza, to fakt, że poruszane problemy są dziś niezwykle aktualne.
Jeżeli lubicie podobną tematykę, to koniecznie sięgnijcie po sagę „Czas grzechu”, na pewno trafi w wasze gusta. Oprócz kwestii obyczajowych znajdziecie tu nieco ciekawostek o tym okresie, i choć nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, to brzmią i bardzo autentycznie.

Czas grzechu

Jeżeli lubicie podobną tematykę, to koniecznie sięgnijcie po sagę „Czas grzechu”, na pewno trafi w wasze gusta. Oprócz kwestii obyczajowych znajdziecie tu nieco ciekawostek o tym okresie, i choć nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, to brzmią i bardzo autentycznie.

 

Dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Jedna odpowiedź do “Czas grzechu. Tom I. Jaśminowa Saga – Anna Sakowicz”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close