18 listopada 2020

Czułe spotkania – praca zbiorowa

Tytuł: Czułe spotkania
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Pascal
Kategoria: literatura obyczajowa
Liczba stron: 400
Typ oprawy: miękka 

Czułe spotkania to zbiór opowiadań, które nadają się znakomicie na długie wieczory oraz  jesienne i zimowe weekendy spędzone pod kocem, z kubkiem rozgrzewającej herbaty w dłoni. 

Ja właśnie taki weekend mam za sobą i muszę przyznać, że nie był to czas zmarnowany. Czułe spotkania to zbiór sześciu opowiadań obyczajowych, napisanych przez różne autorki. Cząstkę siebie umieściła w nim Liliana Fabisińska, Magdalena Majcher, Adriana Rak, Natasza Socha, Edyta Świętek i Magdalena Walach. Każda z historii jest inna, choć kręci się wokół miłości. A możecie poczytać tu o miłości niekiedy rozczarowującej, niespodziewanej, upragnionej, szczęśliwej. Poznajemy różnych bohaterów w odmiennych sytuacjach życiowych i o innych doświadczeniach, obawach czy nadziejach. 

czułe spotkania

Czułe spotkania

Ponieważ nie jest to jednak jedna historia, a zbiór kilku, trudno mi je streścić, czy też raczej nakreślić jakiś ogólny plan tego, co może Was tu spotkać. Po prostu musicie zajrzeć sami i przeczytać — innej rady nie ma. Mogę natomiast zdradzić, że opowiadania są może nie jakoś bardzo porywające, ale zdecydowanie przyjemne w odbiorze. Szczególnie podobało mi się opowiadanie Nataszy Sochy, i tak sobie myślę, że sięgnę niebawem po książki tej autorki, bo przyznaję, że nie znam, a chcę  się przekonać, jak wypada ona w dłuższej narracji.

To jest ogromna zaleta zbioru opowiadań różnych autorów. Można poznać tych, z którymi jeszcze styczności dotychczas nie było, dotknąć pokrótce tego i zdecydować, czy chcemy więcej, czy jednak może to nie jest to i już wystarczy. Mnie do zbioru przyciągnęło nazwisko Magdaleny Majcher, której książki doskonale znam i bardzo, ale to bardzo, lubię. Minusem natomiast jest to, że opowiadania jako krótkie formy, nie pozwalają dobrze wejść w historię, nie dają czytelnikowi tego rozbiegu, który niekiedy jest potrzebny, by dobrze wbić się w historię. Ale to trzeba brać pod uwagę podczas dokonywania wyboru. 

Czułe spotkania gwarantują mile spędzony czas, czyta się je szybko i sprawnie, czasem można się nad nimi zamyślić, wrócić do własnych wspomnień. Jeśli szukacie przyjemnej lektury, jest spora szansa, że Czułe spotkania  będą tym, co Wam się spodoba.

 

Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close