31 października 2021

Czytam sobie – Futuropolis, Lem i zagadki kosmosu, Szkoła na Dobrej

Seria książeczek Czytam sobie to trzypoziomowy program wspomagający naukę czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Każdy poziom jest odpowiednio wyważony i opracowany dla początkującego, czy zaawansowanego czytelnika. 

Dziś mogę cieszyć się tym, że mój dziesięciolatek sam “połyka” książki. Ostatnio w weekend przeczytał najnowszy szesnasty tom ulubionych Zwiadowców. Młodsza córka, dzięki serii Czytam sobie doskonali swój warsztat i idzie jej coraz lepiej. 

Kilka słów o poziomach zaawansowania:

  • Poziom pierwszy to maksymalnie 150-200 wyrazów w całej książce. Charakteryzuje się on krótkimi zdaniami, ponadto w tekście czytanym zawarto dwadzieścia trzy podstawowe głoski. Grafiki uzupełniają się razem z treścią, pobudzając wyobraźnię dziecka. 
  • Poziom drugi to etap składania pierwszych zdań, gdzie znajdziemy już 800-900 wyrazów, dłuższe, złożone zdania oraz elementy dialogu. 
  • Natomiast poziom trzeci to już 2500-2800 wyrazów w tekście, dłuższe i bardziej złożone zdania oraz alfabetyczny słownik trudnych wyrazów. Książki z serii Czytam sobie. Poziom 3 przeznaczone są dla najstarszych dzieci, które czytają samodzielnie i doskonalą swoją technikę czytania. 

Przyszedł czas na kilka słów o nowościach:

Czytam sobie: Futuropolis – miasto jutra

Poziom: 2
Autor: Joanna Jagiełło
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Seria: EKO
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Jak wyobrażacie sobie miasto przyszłości? Czy nadal będziemy mieli samochody napędzane benzyną, czy ropą, a może będą tylko elektryczne pojazdy? 

Fot. Czytam sobie: Futuropolis - miasto jutra

Fot. Czytam sobie: Futuropolis – miasto jutra

Antek, główny bohater został uziemiony w domu przez fatalne warunki na dworze. Niestety to nie była pogoda, tylko smog, który zagraża zdrowiu. We śnie przeniósł się do niezwykłego miejsca, gdzie domy są aż po same chmury, a balkony uginają się od kwiatów. Dostał się do miasta w przyszłości Futuropolis. Nic nie było takie samo. Wszystko go zadziwiało, a dookoła panowała równowaga pomiędzy zabudowaniami a przyrodą. Ogromne wrażenie zrobiło na nim centrum miasta, które okazało się wielkim i pięknym parkiem pełnym drzew. Jak się domyślacie, nikt tam nie wiedział, co to smog. 

Książeczka Futuropolis – miasto jutra, ukazuje młodemu czytelnikowi jak kiedyś może wyglądać nasz świat, jeśli o niego zadbamy.

Czytam sobie: Lem i zagadki kosmosu

Poziom: 2
Autor: Marcin Baran
Ilustracje: Tomek Kozłowski
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Stanisław Lem jest dla mnie intrygującą postacią. Był moment, że chciałam przeczytać jego książkę Opowieści o pilocie Pirxie i poległam. Jednak po lekturze Lem i zagadki kosmosu jestem skłonna zrobić jeszcze jedno podejście. 

Fot. Czytam sobie: Lem i zagadki kosmosu

Fot. Czytam sobie: Lem i zagadki kosmosu

Autor, Marcin Baran, opowiada o wszechświecie i Stanisławie Lemie w prosty i ciekawy sposób. Zaskakuje czytelnika, dodaje kilka ciekawostek o życiu Lema, jednego z największych polskich pisarzy ciężkiego science fiction. Lema fascynował kosmos, wiele jego wizji wychodzi poza ramy naszej wyobraźni. Z książeczki Lem i zagadki kosmosu dowiemy się wiele interesujących rzeczy oraz zapewne skłoni ona nas do poszukiwań informacji nt. kosmosu.

Czytam sobie: Szkoła na dobrej

Poziom: 3
Autor: Joanna Olech
Ilustracje: Joanna Olek
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Szkoła to nie tylko budynek. To także uczniowie, nauczyciele, pracownicy, którzy dbają o porządek. Szkoła może być wyjątkowym, bezpiecznym miejscem dla dzieci, w którym czują się dobrze. Miejscem, gdzie mogą odkrywać, poznawać, uczyć się i prosić o pomoc. 

Fot. Czytam sobie: Szkoła na Dobrej

Fot. Czytam sobie: Szkoła na Dobrej

Szkoła na Dobrej to nie jest zwyczajna podstawówka. To przykład jak mogłaby funkcjonować szkoła, w której pytania nigdy nie pozostają bez odpowiedzi, a nauczyciele są przyjaźni i chętnie pomagają swoim uczniom. To ciekawa podróż, w którą zabiera nas autorka wraz z nowym uczniem Tymkiem.

Plusem książek z serii Czytam sobie  jest wygodny format (zeszyt A5) oraz ciekawie skrojone historie, ozdobione oryginalną grafiką. Dodatkowo na ostatniej stronie w każdej książce znajdują się naklejki, które są mini nagrodą za przeczytanie samodzielnie książki.

Dziękuję Wydawnictwu HarperCollins za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close