7 stycznia 2022

Dlaczego to nie działa? Zagwozdki dla małych bystrzaków

Tytuł: Dlaczego to nie działa? Zagwozdki dla małych bystrzaków
Autor: opracowanie zbiorowe
Seria: Rodzina Treflików
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Trefl SA

Od pierwszych miesięcy dziecko jest zainteresowanie otaczającym je światem, przedmiotami, które bada w możliwe dla siebie sposoby. Początkowo wszystko wkłada do buzi, co jest normalne w okresie niemowlęctwa. Z czasem dzieci rosną i poszerzają się ich zainteresowania. Największą ciekawość budzi zazwyczaj to, co robią dorośli, czego dotykają, używają. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, więc w dużej mierze to od nas zależy, czy będą spędzać godziny wgapione w ekran, czy rozwijać się twórczo. 

Już trzylatka możemy angażować w różne zadania, pobudzać jego wyobraźnię i rozwijać zainteresowania. Choć moje dzieci to już szkolniaki, to nadal bębni mi w uszach jedno pytania, wypowiadane przez nich jak mantra: Dlaczego.

Dlaczego, to ważne dla nich pytanie, gdyż próbują zrozumieć otaczający ich świat maszyn, przedmiotów. Jeśli czasem nie znacie odpowiedzi, nie martwcie się, bo wystarczy poszukać. Dla najmłodszych pomocna może okazać się książeczka, Dlaczego to nie działa?, w której poznacie razem z dziećmi funkcje poszczególnych domowych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Dowiecie się dlaczego odkurzacz przestał działać, a lodówka wydaje dziwne dźwięki. Odkryjcie, dlaczego w łazience jest woda na podłodze, co sprawiło, że fotel się przewrócił oraz czemu laptop nie działa.

Książka, Dlaczego to nie działa? jest bogato ilustrowana i wystarczy spostrzegawczość, aby zauważyć problem uwidoczniony na rysunku, dlaczego coś się popsuło. Ponadto każda historia zapoznaje młodego czytelnika z najistotniejszymi częściami składowymi maszyn w sposób lekki i przyjemny. Ta interaktywna książka rozwija także logiczne myślenie w łączeniu faktów z tekstu i rysunku, a także chęć do odkrywania i rozwiązania problemów. 

Jest to bardzo ciekawa pozycja dla dzieci w wieku od trzech lat, ale chciałabym Was zachęcić, aby poszerzyć tę wiedzę w trakcie wspólnej zabawy w złotą rączkę. Zerknijcie na stronę http://dzieciecafizyka.pl/urzadzenia/, gdzie z przedmiotów, które macie w domu, wykonacie np. katapultę, fontannę, aparat, czy most zwodzony. Tak niewiele potrzeba, aby wyjaśnić dzieciom działanie maszyn prostych. Niestety nie uczą tego w przedszkolu ani w podstawówce. To na nas, rodzicach, spada odpowiedzialność za edukację techniczną naszych dzieci. Choć powstają programy dla przedszkoli i szkół, ale potrzeba jeszcze wiele czasu, nim będą one miały zasięg ogólnokrajowy.

Zachęcam Was do twórczej zabawy z niczego!

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Trefl SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close