23 czerwca 2012

Dobre maniery Cecylki Knedelek. Czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada – Joanna Krzyżanek

Tytuł:  „Dobre maniery Cecylki Knedelek. Czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada”
Autor: Joanna Krzyżanek
Ilustracje: Marcin Ciseł
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2011
Format: 21,5 x 21,5 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 192
Przedział wiekowy: 5 – 12 lat
Cena sugerowana: ok. 29,40 zł
Książka zdobyła Nagrodę Główną w X edycji Konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii  KULTURA – KSIĄŻKI DLA DZIECI

 „Dobre maniery Cecylki Knedelek. Czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada” za pomocą dobrze wyważonej dawki humoru oraz prostych wskazówek i przykładów, przeprowadzi dziecko przez tajemnice „savoir vivre”.

Drogę do bycia małą damą lub małym gentelmanem rozpoczynamy wraz z Gospodynią – Cecylką Knedelek. Pewnego dnia Cecylka znalazła jajko, długo zastanawiała się co też z tego jajka się wykluje?! Aż w końcu skorupka zaczęła pękać i tak na świecie pojawiła się mała Gąska Waleria. Szybko okazało się, że małe gąski oznaczają duże kłopoty…

Wprowadzeniem do zasad dobrego zachowania, są krótkie i zabawne historie – chciałoby się rzec „głupiej” gąski – Waleria uwielbia psocić, a jej ciekawość nie zna granic. Toteż czy to w kuchni, łazience czy w autobusie lub teatrze nasza mała pierzasta bohaterka, co rusz popełnia mniejsze i większe gafy towarzyskie. Na szczęście Cecylka dobrze opiekuje się swoją Gąską – zawsze jest blisko i uczy swoją białą pocieszkę jak powinna się zachować w danej sytuacji.

Gdy już poznamy bliżej Cecylkę i Walerię, zaczynamy naszą podróż po świecie „zasad”. Książka ma bardzo przyjazny dziecku charakter, owe zasady przedstawione są w kilku tematycznych rozdziałach.

„Dzień dobry i do widzenia. Czyli: Gęsi przodem!” – ta część poświęcona jest powitaniom, pożegnaniom oraz między innymi punktualności. „Kwiatuszki płatkami do góry i lody malinowe. Czyli proszę nie siorbać” zabiera nas  w gości oraz  podróż dookoła stołu. „W sklepie zakupy… w teatrze brawa. Czyli Klapki i smoking!” wyjaśniają jak powinno się zachowywać w miejscach publicznych

„Czysty pyszczek… i schludne spodnie. Czyli Brudasom dziękujemy!” to krótki rozdział poświęcony higienie i dbałości o szeroko pojętą czystość (również otoczenia!). Jak zachować się podczas krótkiej i długiej podróży, komu ustąpić miejsca oraz jak nie doprowadzić swoich towarzyszy podróży do ucieczki przez okno dowiemy się z rozdziału: „W tramwaju… i na hulajnodze. Czyli: Och, jaka miła podróż”.  Wraz z Cecylką i jej kompanką dowiemy się również jak zachować się na plaży, w tańcu oraz jak roztropnie korzystać z telefonu. Jednym słowem znajdziemy się w bardzo życiowych sytuacjach, a nasze Gospodynie podpowiedzą nam co zrobić, żeby nie przeklinać, i że warto się dzielić – tak jak one podzieliły się tymi cennymi radami.

Całość zachwyca swoją przejrzystością – kolejne zasady i wskazówki są wypunktowane w dość krótkich i zwięzłych formach. Każda sytuacja posiada swój graficzny odpowiednik. Zarówno słowo jak i obraz cechuje pozytywna energia – tryskają humorem zachęcając do lektury. Książka jest dobrze uporządkowana dla dzieci – autorka nie zapomina dla kogo pisze, bawi i cieszy odbiorcę. Przykłady i ilustracje z pewnością zaowocują dziecięcą refleksją – czy bohater postępuje dobrze czy źle?

Gorąco polecam „Dobre maniery Cecylki Knedelek. Czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada!” jeśli jednak nie skorzystacie z mojej rady, nie będę przeklinać – powiem tylko „na gęsi kuperek!”* naprawdę warto!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Jedność za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

*„Dobre maniery Cecylki Knedelek. Czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada” Joanna Krzyżanek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close