13 listopada 2020

Dolina Muminków w listopadzie – Tove Jansson

Tytuł: Dolina Muminków w listopadzie
Autor: Tove Jansson
Ilustracje: Tove Jansson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
Rok wydania: 2020

Dolina Muminków w listopadzie to pierwsza książka z Muminkowej serii, po którą sięgnęłam. Muminki animowane wydanie znam od lat. Sięgając po nią, szczerze mówiąc, nie wiedziałam czego się spodziewać. I dobrze, bo zostałam bardzo miło zaskoczona.

Akcja rozpoczyna się w listopadzie, gdy Włóczykij wyrusza w swoją samotną wędrówkę. Zamierza wrócić dopiero na wiosnę a dokładnie w kwietniu. Cała rodzina Muminków wraz z Małą Mi także udaje się w daleką podróż, pozostawiając swój dom bez opieki.

W tym samym czasie przeróżne stworzenia znające rodzinę Muminków postanowiły odwiedzić je i wyruszyły do ich domu. Niestety nie zastały ich w Dolinie Muminków. Niezrażeni tym faktem bohaterowie zamieszkują w domu. Przez kilkanaście rozdziałów możemy śledzić ich codzienne życie i perypetie pod nieobecność gospodarzy. A jest to grono dość specyficzne i jedyne w swoim rodzaju, zbiorowisko oryginalnych indywiduów. Poznajemy historię nieśmiałego i skrytego Homka, marzyciela Paszczaka i siostry Małej Mi – Mimbli. W domu zamieszkała także Filifionka, która na nowo chce poznać siebie i ciągle sprząta. Jest też przedstawiciel starszego pokolenia – Wuj Truj, mający dużo do powiedzenia i ciągle o czymś zapominający, szczególnie o swoich lekach. Oczywiście nie zabrało także Włóczykija.

Dolina Muminków w listopadzie jest oryginalną powieścią nie tylko dla dzieci, głównie przez swój aspekt psychologiczny. Dzięki wielobarwnym i różnorodnym postaciom książka mówi nam o szukaniu szczęścia, przemijaniu, potrzebie zrozumienia i akceptacji osób różniących się od nas. Dolina Muminków w listopadzie jest smutna jak listopad, ale wszystko, co dzieje się w niej jest bardzo nieoczywiste i magiczne. I to właśnie czyni ją ciepłą i wyjątkową.

Nic tylko chwycić gorącą herbatę, zakopać się pod kocem i czytać w długie jesienne wieczory!

Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close