24 lipca 2012

Dom przy ulicy Zwyczajnej – Marta Sienkiewicz

Tytuł:  „Dom przy ulicy Zwyczajnej”
Autor: Marta Sienkiewicz
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2006
Format: B5
Okładka: miękka
Ilość stron:  220
Przedział wiekowy: od 6 do 12 lat
Cena sugerowana: ok. 28 zł 

Na pewnej bardzo „Zwyczajnej” ulicy stoi zupełnie niezwyczajny dom. Dom pełen wyjątkowych mieszkańców, miejsce gdzie zamiast pajęczyn na starych obrazach znajdziemy odrobinę magii…

Opowieść która rozgrywa się na kartach powieści, to historia rodzeństwa Kubusia i Małgosi, którzy po śmierci taty, trafiają wraz „nieobecną” duchem mamusią pod skrzydła dziadka. Zarówno stary dom jak i dziadek, ciotka czy kot zdają się posiadać jakieś magiczne zdolności. Dzieci powoli odkrywają tajemnice ukryte w ich nowym domu, a kolejne przygody – choć niewytłumaczalne i niepewne nawet dla samych dzieci, powoli przeganiają ciemne chmury z ich „nieba”.

Autorka w sposób piękny i subtelny ukazuje dzieciom cały wachlarz zmiennych emocji, daje możliwość uwolnienia trudnych uczuć z pułapki umysłu, a co najważniejsze udowadnia, że nawet trudne doświadczenia jakimi jest strata bliskiej osoby, są częścią ludzkiego życia – a z odrobiną wyobraźni i olbrzymią ludzką miłością można jeszcze wyjść do parku i cieszyć się słońcem. Delikatne przesłanie terapeutyczne przemyka między zaczarowaną kukułką, a mocą dziecięcego serca.

To wyjątkowa powieść dla dzieci – jej niezwykłość płynie powoli – zdanie za zdaniem, racząc czytelnika magią opowieści i magią słowa. Autorka zabiera nas w niezwykły, choć osadzony w tak dobrze znanym ludzkim życiu,  świat. Przepiękne i bogate opisy wciągają na strony książki, pozwalając poczuć zapachy i emocje, dając wrażenie że miękkie kocie futerko jest na wyciągniecie naszych dłoni – wystarczy tylko zamknąć na chwilę oczy i zatopić w nim palce… Właśnie opisy niezwykłego świata nadają lekturze smaku klasyki literatury – pozawalają poczuć  się jak w „Tajemniczym Ogrodzie” nie odwracając  jednocześnie uwagi czytelnika od fabuły.

Gorąco zapraszam do przekroczeniu progu „Domu przy ulicy Zwyczajnej” gdzie każdy bez względu na wiek, znajdzie wiele cennych chwil – pełnych  radości, wzruszenia, snów i ciepła. Sprawdźcie sami jak gładkie jest futro czarnego kota…

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPLUS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close