24 stycznia 2019

Drzewo anioła – Lucinda Riley

“Drzewo anioła” autorstwa Lucindy Riley to opowieść, z którą wiązałam wielkie nadzieje. Liczyłam na historię ciepłą, z nutką tęsknoty, historię o sielskim miejscu, z poczciwymi bohaterami. Chciałam się przy niej tak świątecznie ogrzać. Jakoś mi to wyobrażenie pasowało do tytułu. Tymczasem dostałam porcję historii niezwykle tajemniczej i momentami porażająco smutnej.

“Drzewo anioła” to opowieść o konsekwencjach śmierci małego chłopca. Zdarzenia, jakie miały po tym miejsce, zmieniły życie nie tylko jego rodziców i  siostry, ale boleśnie rzutowały na całą rodzinę i powiązane z nim osoby, na przestrzeni wielu, wielu lat. Autorka jedną opowieść nakreśliła z perspektywy różnych osób. Niezwykły klimat i zaciekawienie buduje retrospekcja, przeniesienie w czasie, które powoli odsłania i wyjaśnia kolejne akty dramatu. Opowieść skupia się przede wszystkim na głównej bohaterce, Grecie, która na skutek tajemniczego wypadku traci pamięć. Dopiero przyjazd do majątku Marchmont Hall, z którym splotły się przypadkiem jej losy, pozwala krok po kroku odkopywać z odmętów pamięci wszystkie wydarzenia. Powracają wspomnienia o córce i synu, o tym, co straciła. Ta podróż w przeszłość jest niezwykle trudna, naznaczona wielokrotnie cierpieniem, szokiem i smutkiem. Ale wyłania się również obraz lojalności, pięknej przyjaźni i miłości, która, choć mocno spóźniona, osładza cierpki smak opowieści.

Zbyt dużo się tutaj dzieje, bym mogła przytoczyć nawet najważniejsze elementy tej historii. Ale mogę zaświadczyć, że opisane w niej wydarzenia  wzbudzają prawdziwe emocje.

Przyznam, że czytałam tę książkę z wielką przyjemnością, bo mimo że historia jest okryta tajemnicą i koniecznością zmierzenia się z trudnymi wspomnieniami, niesie ze sobą coś kojącego, dającego spokój.

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close