1 maja 2021

Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania – Justyna Bednarek

Tytuł: Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania
Autor: Justyna Bednarek
Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron:

Dusia i Psinek-Świnek to bohaterowie uroczej serii książek dla maluchów o tym samym tytule. Główna bohaterka jest rezolutną dziewczynką, uczęszczającą do przedszkola, dlatego też adresatami tych opowieści są dzieci w wieku (mniej więcej) trzy do pięciu lat.  

Najlepszym przyjacielem Dusi i nieodłącznym kompanem wszelkich przygód oraz codziennych trudów, jest pluszak, Psinek-Świnek. Tym, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać tej pary, wyjaśniam, że ową przytulankę wykreowała mama Dusi, gdy dziewczynka szła po raz pierwszy do przedszkola. Pierwotnie miał to być piesek, wyszła jednak świnka, dlatego też nazywa się Psinek-Świnek 😉

Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania” to już szósta część  tej serii, niezmiennie stworzona przez duet idealny, rzekłabym 😊. Za treść bowiem odpowiada cudowna Justyna Bednarek, zaś za piękne ilustracje Marta Kurczewska.

O czym jest „Zwierzątko do kochania”? Otóż jest to niewątpliwie ciepła i zabawna opowieść o silnej potrzebie miłości, zarówno tej, którą otrzymujemy, jak i tej, którą chcemy kogoś obdarzyć. Dusia, mimo że ma wspaniałych rodziców i wyjątkowego (pluszowego) przyjaciela, poczuła pewnego dnia, że chciałaby jeszcze kogoś do kochania.

Zaczęło się od snu o ślicznym, mięciutkim i radosnym piesku – blabladorze 😊 Dusia tak bardzo zapragnęła mieć kudłatego czworonoga, że aż poczuła się smutna bez niego, a wraz z nią Psinek-Świnek, który słyszał, jak dziewczynka opowiadała tacie o swoim marzeniu i wystraszył się, że zostanie odrzucony.

Tak się jakoś złożyło, że akurat tego samego dnia tuż pod przedszkolem Dusia wraz z tatą, znaleźli porzucone pudełko, w którym ktoś zostawił małego pieska! Dziewczynka  ogromnie się ucieszyła, pomyślała bowiem, że to dla niej ogromna szansa. Sęk w tym, że inne przedszkolaki podzielały jej radość i też chciały zabrać szczeniaczka do domu 😊

W porę jednak zaoponowała nauczycielka, pani Teresa, która uznała, że najlepiej będzie jak, sama przygarnie pieska, ponieważ od dawna rozmyślała o tym, by zaadoptować jakiegoś czworonoga ze schroniska. Nie, żeby Dusia tryskała na tę wieść radością, ale Pani Teresa zaproponowała dzieciom, że będą mogli razem z nią wyprowadzać Bigosa na spacer (nawiasem mówiąc, tak nazwały go maluchy 😊), więc była to opcja pocieszająca i do przyjęcia.

Grupa przedszkolaków miała tego dnia bardzo ważną lekcję, o tym, że zwierzęta to nie zabawki i nie wolno ich porzucać, gdy nam się znudzą. Zwierzęta, tak jak my, czują i potrzebują miłości! Trzeba zatem o nie dbać, dokładnie tak, jak dba się o innych członków rodziny.

I myślę, że to chciała nam przekazać autorka, Justyna Bednarek, zainspirować do wspólnej rozmowy z dziećmi, bo przecież wszystkie raz na jakiś czas odczuwają silną potrzebę posiadania przyjaciela w postaci zwierzaka 😊 Ważne, by uświadomić maluchom, że to marzenie wiąże się z odpowiedzialnością i dodatkowymi obowiązkami.

Poza tym opowiedziana w pewnym sensie między wierszami druga historia, której bohaterami są Psinek-Świnek i Osioł Patentowany, pokazuje, że nie wszystkie zwierzęta chcą być naszą własnością i żyć „na uwięzi”. Niektóre wolą być na wolności i nie wolno im tego pragnienia odbierać, wręcz przeciwnie, musimy to uszanować, co też jest oznaką naszej miłości – do otaczającego świata.  

Czasem lepiej swoje uczucia przelać na pluszowego przyjaciela… 😉  

Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania” to bardzo przyjemna, prosta, ciepła i zabawna opowieść. Myślę, że zarówno ta historia, jak i poprzednie z serii, są bliskie maluchom, dlatego z ogromną sympatią je przyjmują.

Moje dzieciaki bardzo lubią Dusię i jej pluszowego towarzysza. Ja z kolei uwielbiam lekkie pióro Justyny Bednarek i niezmiennie zachwycam się ilustracjami Marty Kurczewskiej, w związku z czym wszyscy jesteśmy zadowoleni i chętnie wracamy do tej serii 😊

Polecam!

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close