22 sierpnia 2012

Dzieci gotują. Pikniki – Agnieszka Górska

Tytuł:  „Dzieci gotują. Pikniki”
Autor: Agnieszka Górska
Ilustracje: Marianna Oklejak
Seria: Dzieci gotują
Wydawnictwo: Demart
Rok wydania: 2009
Format: 21 x 30 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 88
Cena sugerowana: ok. 14,90 zł 

Kto nie lubi pikników? Posiłek na świeżym powietrzu to miła i pożyteczna forma spędzenia czasu, a piknikowych odmian jest cała paleta – śniadanie na trawie, herbatka w ogródku, czy grillowanie na campingu. Oczywiście nic tak nie smakuje jak skarby z samodzielnie przygotowanego „koszyka”.

Książka kucharska dla dzieci – „Dzieci gotują. Pikniki” jest już drugą propozycją Wydawnictwa DEMART dla najmłodszych kucharzy. Tak jak jej poprzedniczka, książka urzeka swoją „przystępnością”. Przepisy są dobrze przygotowane i przejrzyste, a ich dobór nie pozostawia miejsca na krytykę. Wszystko w jednym słusznym celu – aby miło i smacznie spędzić czas!

 „Piknikowy regulamin” – czyli dziewięć rad na udany piknik, to zbiór ważnych zasad dotyczących zaplanowania udanego pikniku. W praktyczny sposób pomaga ustalić najważniejsze informacje: wybór miejsca, menu, podział kulinarnych obowiązków wśród „piknikowiczów”; przypomina również dzieciom o szanowaniu przyrody i zasadach bezpieczeństwa.

„Piknikowe ABC” – czyli „rysunkowy niezbędnik”. Na czytelnej i miłej dla oka ilustracji znajdziemy najważniejsze  piknikowe gadżety wraz z opisami.

Przed rzuceniem się w  wir przygotowań wystarczy tylko rzucić okiem na wskazówki w praktycznym mini przewodniku po miarach, miarkach i sposobie ich przeliczania.  Miary płynów i wagi zostały w czytelny łatwy sposób objaśnione najmłodszym. Opis i przykłady przeliczania ilości różnych składników zostały również zilustrowane w łatwy do interpretacji sposób np. posługując się podziałem na kostce masła, czy przeliczeniem na szklanki. Część ta zawiera również wskazówki, jak korzystać z książki oraz  objaśnienia pojawiające się przy przepisach – czyli piktogramy czasu, trudności przygotowania, ilości porcji i ostrzeżenia, gdy potrzebna będzie pomoc osoby dorosłej (np. w przypadku używania piekarnika).

Aby jeszcze lepiej rozbudzić wyobraźnię małych kucharzy, nasz rysunkowy bohater – „Kuchcik”, bawi kolejnymi pełnymi humoru opowieściami. Przepisy posiadają również komentarze w postaci ciekawostek na temat każdej potrawy.

Przepisy.

Prezentacja przepisu jest bardzo staranna. Każda receptura oraz wskazówki jej przyrządzenia zostały podane w sposób wyczerpujący i przede wszystkim użyteczny dla dziecka.  Każdy przepis składa się z prostych ułożonych w odpowiedniej kolejności części:

„Przygotuj” – czyli informacje dotyczące akcesoriów i naczyń, które będą potrzebne – każdy przedmiot posiada swój rysunkowy odpowiednik.

„Składniki” – również w zapisie słowno-obrazkowym.

„Sposób przygotowania” – czyli dokładny, a zarazem prosty opis wszystkich czynności krok po kroku. Polecenia są proste oraz posiadają stosowną ilustrację.

Zaplanowane przez autorkę Menu jest bardzo zachęcające – od kanapek po napoje (nie zapominając oczywiście o słodkościach), propozycje potraw różnią się w zależności od ich stopnia trudności czy wykwintności, jednak są całkowicie wykonalne – a to najważniejsza cecha dobrej książki kucharskiej! Proponowane potrawy są również zróżnicowane ze względu na charakter posiłku pod chmurką – w książce znajdziemy dania śniadaniowe, przekąski, napoje, desery oraz „coś konkretnego na ząb”.

Przepisy pobudzają apetyty zdjęciami gotowych potraw.

Autorka zdradziła również „Tajemnice udanych pikników”- to krótka część poświęcona stronie organizacyjnej naszego ucztowania w okolicznościach przyrody – czyli „Nakrywamy stół pod chmurką” oraz „Nakrywamy na trawie”.

 W książce zostały również opublikowane przepisy Laureatów konkursu „Dzieci gotują”.  Całość została pięknie skomponowana z oryginalnymi rysunkami, zdjęciami i „manuskryptami” ich autorskich receptur. Czy może być lepsze potwierdzenie, że dzieci i kuchnia mogą się” lubić”?

Książka jest ciekawą propozycją, a okazji do wyjścia z domowej jadalni pod dachem sporo. Gorąco polecam!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Demart za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

2 odpowiedzi na “Dzieci gotują. Pikniki – Agnieszka Górska”

  1. Placuszki z jablkiem :-) zamiast mleka – kefir ;-)

  2. Agata Lipke pisze:

    Naleśniki z białym serkiem i bananem:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close