13 czerwca 2012

Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych – Joanna Krzyżanek

Tytuł:  „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych”
Autor: Joanna Krzyżanek
Ilustracje: Marcin Ciseł
Wydawnictwo: Jedność
Rok wydania: 2008
Format: 22,5 x 23 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 188
Przedział wiekowy: 3+
Cena sugerowana: ok. 27,30 zł

Książka została laureatką VII edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

 Konwencja Praw Dziecka niewątpliwie jest jednym z najważniejszych dokumentów jakie stworzył człowiek – z kolei „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych” to jedna z najważniejszych książek dla dzieci!

Nie myślcie, że lektura dedykowana jest osobom w trudnych sytuacjach, czy dzieciom, które doświadczają łamania praw dziecka. Zdecydowanie NIE!

Książka ważna dla każdego dziecka i każdego rodzica, a dlaczego? Przeczytajcie sami!

Na ulicy Tulipanowej mieszkają bardzo różniące się od siebie dzieci (i równie odmienni dorośli) – każde z nich ma inne marzenia, wady i zalety – i każdemu z nich dedykowanie jest jedno z dziesięciu opowiadań.

Opowiadania poruszają tematy ważnych praw dziecka (a zarazem obowiązków wobec innych). Problemy przedstawione są w bardzo jasny sposób – każda z historii jest przykładem – zrozumiałym i życiowym. Autorka – Joanna Krzyżanowskadoskonale operuje przyczyną i skutkiem – w formie przystępnej już dla kilkulatka.

Bohaterzy opowieści postępują niezgodnie z zasadami, w konsekwencji sami doświadczają takiego traktowania od innych –skłania ich to do refleksji nad swoim zachowaniem. Każda opowieść jest bogato zilustrowana. Przykłady konkretnych zachowań i sytuacji, znajdują odzwierciedlenie w jednoznacznych obrazach – a zatem również przekaz graficzny, niezwykle ważny dla małych dzieci, jest niezakłócony i doskonale wspiera „słowo”.

Po każdym opowiadaniu jest czas na rozmowę i wyjaśnienie. Autorka niezawodnie tłumaczy prawa dziecka, prowokuje do rozmyślań. Odpowiednio dobrane przykłady – wyjęte prosto z życia bardzo młodego człowieka, utrwalają wychwycone w opowieściach informacje, weryfikują i uzasadniają jednocześnie, pojęcie dobra i zła.

Zachęcam Was do lektury z dziećmi – dobrze przeprowadzone rozmowy na trudne tematy, zawsze owocują! Książka jest niezastąpioną pomocą wychowawczą, bez wątpienia ukazuje jak dobrze wytłumaczyć i zinterpretować dziecku jego prawa i nauczyć jego pierwszej „małej-wielkiej” odpowiedzialności za siebie.

Dzięki książce „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych” Wasze dziecko dowie się, jak zadbać o siebie, bronić się przed złym traktowaniem, jak nie krzywdzić innych (czasem nieświadomie) – krótko mówiąc jak Maluch może zadbać o siebie i swoich bliskich!

Zapraszam Was na ulicę Tulipanową, gdzie każdy mały i duży człowiek ma prawo do:

Imienia i nazwiska

Tajemnic i marzeń

Zabawy

Odpoczynku

Emocji

Życia bez przemocy

Własnego zdania

Opieki lekarskiej

Jedzenia

Nauki

Książka jest pięknie wydana – twarda i szyta oprawa oraz papier o wyższej gramaturze z pewnością przedłużą jej życie. Szata graficzna jest estetyczna i ciekawa – ilustracje Marcina Cisła są bardzo kolorowe i czytelne. Większy rozmiar czcionki ułatwi dziecku samodzielne czytanie. Również rozłożenie tekstu opowieści jest zabiegiem wspomagającym przekaz informacji – opowiadania są podzielone na dość krótkie partie tekstu –ułatwia to skupienie uwagi dziecka, na każdym konkretnym szczególe i przykładzie, oraz dokładne ich zilustrowanie.

 

Serdecznie polecam wszystkim, którym los dzieci nie jest  obojętny!

Hanna

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jedność za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close