13 stycznia 2021

Ekspozycja – Remigiusz Mróz

Tytuł: Ekspozycja
Autor: Remigiusz Mróz
Cykl: Komisarz Wiktor Forst (tom 1)
Liczba stron: 480
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: FILIA

Ekspozycja to pierwszy tom związany z ekscentrycznym komisarzem Wiktorem Forstem z zakopiańskiej policji. Dla mnie to także pierwsze zetknięcie się z powieściami Remigiusza Mroza, którego wiele osób mi polecało. Po lekturze Ekspozycji wiem, że chcę czytać dalej, choć czasem niektóre fragmenty mogą poniektórych mocno zrazić.

Wiktor Forst to komisarz policji z szeroką kartoteką z przeszłości, w której prócz nałogu tytoniowego, często sięgał po mocniejsze trunki. W książce poznajemy go w chwili, gdy już od dłuższego czasu jest czysty, jednak przeszłość ciągnie się za nim jak uczepiony rzep psiego ogona. To postać, która jest bardzo świadoma swojego zachowania, dla niektórych bardzo irytująca i nielubiana. W końcu jest funkcjonariuszem policji i to bardzo przebiegłym oraz trafnym w podejmowaniu różnych decyzji. Nic go już nie dziwi, a trupy nie robią na nim większego wrażenia.

Powieść rozpoczyna się makabrycznym odkryciem zwłok człowieka na Giewoncie. Początkowo podejrzewane jest samobójstwo, jednak Forst zwrócił uwagę na pewien szczegół, który przechylił szalę w kierunku brutalnego morderstwa. W ustach ofiary odnaleziono starożytną monetę. Morderca nie pozostawił innych śladów, które mogłyby doprowadzić do niego. 

Tożsamość zamordowanej osoby zostaje szybko rozwiązana za pomocą mediów społecznościowych, w których zdjęcie delikwenta zamieściła Olga Szrebska, dziennikarka gotowa na wszystko, by tylko zrobić materiał życia. 

To właśnie pod Giewontem losy komisarza Forsta i dziennikarki Szrebskiej wejdą na wspólny tor pełen trudności, przeszkód, bólu i cierpienia. Łączą razem siły, by rozwikłać zagadkę tajemniczej monety. Jednak komuś bardzo zależy, aby im się nie udało, gdyż w krótkim czasie zostaje wystawiony za nimi list gończy. Wkrótce pojawiają się kolejne ofiary, a wraz z nimi starożytne monety.

Remigiusz Mróz w swojej powieści zabierze czytelnika nie tylko w polskie Tatry, ale również w odległe miejsca w mateczce Rosji, Białorusi, Ukrainie, czy Stanac zjednoczonych. 

Forst i Szrebska ruszają w pogoń za okruchami, które udało im się odnaleźć. Wiele razy ocierają się o śmierć, jednak mimo wszystko chcą złapać mordercę i poznać jego motyw, co nim kieruje i dokąd ich to zaprowadzi. 

Książkę Ekspozycja czyta się szybko, wartko i sprawnie, a ostatni akapit wprawia w osłupienie. Ta historia musi mieć dalszy ciąg. Więc zawczasu radzę wyposażyć się w drugi tom Przewieszenie.

Prócz dobrego kryminału czytelnik dostaje wiele zawrotnych akcji, sensacji oraz rzetelnych informacji nt. zwojów z Qumran, które w jakiś sposób są związane z całą historią. Jedyne zastrzeżenie mogę mieć do ilości wulgarnych, chamskich słów wykorzystanych w powieści, które oddają brutalność ludzkiej natury.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu FILIA za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close