17 maja 2023

Enola Holmes. Sprawa czarnego powozu -Nancy Springer

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa czarnego powozu
Autor: Nancy Springer
Tłumacz: Elżbieta Gałązka-Salamon
Liczba stron: 264
Seria: Enola Holmes, tom: 7
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok: 2023

Sprawa czarnego powozu to już siódmy tom przygód młodej, bystrej i nieposkromionej siostry słynnego Sherlocka Holmesa. Od pierwszych tomów możemy zobaczyć, jak główna bohaterka dojrzewa, jak się zmienia. Z każdą kolejną książką sprawy, w które się wplątuje, są coraz trudniejsze, niebezpieczne i bardziej zawiłe. Jak będzie ze Sprawą czarnego powozu?

Sprawa czarnego powozu, czyli od czego się zaczęło?

Do Sherlocka Holmesa przybywa panna Letitia Glover, która nie może uwierzyć w śmierć swojej siostry bliźniaczki, Felicity. Tak się składa, że Enola jest u brata i nie marnując ani chwili, zasypuje klientkę pytaniami. Coś tutaj się nie zgadza i młoda detektyw, mimo stanowczego sprzeciwu brata, rusza na poszukiwania.

Przed Enolą nic się nie ukryje. Powolutku odkrywa kolejne tajemnice, jakby obierała cebulę. Wkrótce dowiaduje się, że nie tylko Felicity Glover odeszła nagle i w tajemniczych okolicznościach. Jak się okazuje poprzednia żona jej męża, także szybko odeszła z tego świata. Z tym wszystkim związana była jeszcze jedna tajemnica, tym razem czarnego powozu.

Z każdą kolejną opowieścią jest trudniej i tym razem Enola będzie potrzebowała pomocy swojego ekscentrycznego brata Sherlocka. Ten duet po prostu zamiata. Ich wspólne przygody chłonie się jednym tchem. 

Niestety pomoc brata nie będzie wystarczająca. Konieczne będzie wsparcie od dawnego przyjaciela, wicehrabiego Tewkesbury, markiza Basilwether i wierzcie mi na słowo, zacznie się naprawdę wciągająca akcja. 

Sprawa czarnego powozu, co mnie zaskoczyło?

Przyznam, że zżyłam się z Enolą przez te wszystkie tomy. To młoda, odważna i niezależna dziewczyna, która zmienia się w tej części w kobietę. Kiedyś drobnostki, jak dodatki do stroju, nie były dla niej ważne. Przemienia się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Każde wcześniejsze doświadczenie dołożyło cegiełkę do tego, kim jest teraz – silną, niezależną i pewną swego młodą, nieustraszoną detektyw. Sherlock może być z niej dumny. 

Dla kogo najnowsza książka o przygodach Enoli Holmes?

Przede wszystkim dla młodzieży, dla wszystkich kochających klimaty dziewiętnastowiecznej Anglii oraz uwielbiających detektywistyczne powieści i zagadki. Przygody bohaterów potrafią wciągnąć na długi wieczór. 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Poradnia K 

 

Odwiedź nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close