20 kwietnia 2022

Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej – Nancy Springer

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej
Autor: Nancy Springer
Tłumacz: Elżbieta Gałązka-Salamon
Liczba stron: 200
Seria: Enola Holmes, tom: 6
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok: 2022

Autorka, Nancy Springer, stworzyła w swojej powieści wyjątkową i silną kobiecą postać, której tak brakuje w dzisiejszej literaturze skierowanej do nastolatek. Enola dała nam się już poznać jako dziewczyna, która ma swoje zdanie i nie boi się o nie zawalczyć. Nieustannie umyka starszym braciom, którzy najchętniej wysłaliby ją do szkoły z internatem, aby mogła uczyć się, jak zostać dobrą żoną. Jednak młoda detektywka nie ma zamiaru by wyjść za mąż. Jest ciekawa świata, odważna, silna i gotowa, by walczyć o swoją wolność i przyszłość, na przekór XIX wiecznym konwenansom.  W poprzednich tomach dała się nam dobrze poznać,  jako kobieta przebiegła i potrafiącarozwiązać niejedno śledztwo. 

Tym razem wszystko zaczęło się od przesyłki skierowanej do Enoli. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie ona jest. Próba odszukania jej przez starszego brata, Sherlocka Holmesa, przypomina zabawę w kotka i myszkę.

Tymczasem dziewczyna angażuje się w sprawę zaginionej księżnej Blanchefleur del Campo. Przed nią kolejne kryminalne zagadki do rozwiązania, a wśród nich ta, która przetacza się od początku historii, a dotyczy zaginięcia jej matki.

Czy Enola odkryje, co stało się z jej rodzicielką, czy odnajdzie księżną del Campo? Czy dojdzie do konfrontacji ze starszymi braćmi?

Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej to świetny finał i emocjonująca klamra dla całej serii. Tajemnicza historia porywa czytelnika od pierwszych stron. Lekkie pióro autorki oraz świetnie tłumaczenie sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Kryminalne zagadki może nie należą do najtrudniejszych, wyrafinowanych, ale są odpowiednio dobrane dla młodych nastoletnich czytelników. 

Enola Holmes. Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej to historia nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłej publiki. Każdy znajdzie coś dla siebie i myślę, że odnajdzie w sobie nutkę detektywa. Może uda Wam się rozwiązać kryminalne zagadki?

Podobno Enola powróci, tymczasem można obejrzeć ekranizację pierwszego tomu „Enola Holmes i sprawa zaginionego markiza” z Millie Bobby Brown w roli tytułowej i Henrym Cavillem jako Sherlockiem. 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Poradnia K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close