Nie zapomnij o naszym konkursie z okazji Dnia Dziecka - Sprawdź szczegóły »

9 listopada 2019

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Autor: Nancy Springer
Liczba stron: 240
Seria: Enola Holmes, tom: 1
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Poradnia K

Po ostatniej serii książek detektywistycznych norweskiego autora pora cofnąć się nieco w czasie i poznać siostrę słynnego detektywa Sherlocka Holmes’a. Jest nią nastolatka Enola Holmes, która w pierwszej części “Sprawa zaginionego markiza” zabierze nas do XIX -wiecznego Londynu.

Londyn w dziewiętnastnym wieku, to zupełnie inny świat, nieznany nam dzisiaj. To miejsce, gdzie gazowe latarnie zapalane są codziennie przez latarników. To czasy, gdy wieczorem kobiecie nie przystoi poruszać się samotnie po mieście, a tym bardziej jeździć na rowerze. Pamiętajmy, że kobiety nie miały wtedy żadnych praw. 

Wszystko zaczyna się w dniu czternastych urodzin Enoli Holmes. Jej matka zaginęła. Starsi bracia, na których padł obowiązek opieki, najchętniej umieścili by ją w szkole z internatem. Jednak nasza bohaterka buntuje się i ucieka do Londynu, aby odszukać swoją matkę. 

Ucieczka zostaje zauważona, a na trop Enoli Holmes wpadnie najlepszy detektyw i połowa londyńskiej policji ze Scotland Yardu. Nasza bohaterka samotnie przemierza ulice wielkiego miasta, naraża swoje bezpieczeństwo i wpada w niemałe tarapaty. Czy ona ma coś wspólnego z zaginięciem pewnego markiza?

Enola Holmes to nastolatka, która jak każda dziewczyna w tym wieku buntuje się, sprzeciwia się zastanej rzeczywistości. Jest bardzo bystra, uczuciowa, samodzielna, a co najważniejsze nie poddaje się.  Autorka Nancy Springer poświęciła w pierwszym tomie sporo czasu na zbudowanie charakterystyki tej postaci, co ułatwia identyfikowanie się z nią. Dla dorosłych czytelników jest wspomnieniem nastoletnich czasów, walki o swoje zdanie, siły i przekonania, że możemy wszystko zmienić. 

Warto zaznaczyć, że seria przygód Enoli Holmes wkrótce doczeka się ekranizacji. W rolę głównej bohaterki wcieli się nastoletnia aktorka Millie Bobby Brown, znana z serialu “Stranger Things”. Jestem bardzo ciekawa czy uda się filmowcom oddać urok tej książki.

Historia Enoli Holmes mieści się na dwustu czterdziestu stronach, co dla niektórych młodych czytelników może być zaporową liczbą. Jednak uspokoję i dodam, że czcionka jest dość duża przez co powieść czyta się szybko i sprawnie. 

Zdecydowanie polecam młodym, nastoletnim czytelnikom przygody Enoli. Dla wielu może się okazać bliską bohaterką, z którą w jakimś stopniu się utożsamią i odnajdą cząstkę siebie.

Dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close