2 października 2019

Figiel i Psikus. Między nami chochlikami – Wojciech Widłak

Tytuł: Figiel i Psikus. Między nami, chochlikami
Autor: Wojciech Widłak
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32

Figiel i Psikus to leśne chochliki, które łączy wielka przyjaźń.  Uwielbiają razem spędzać czas, wzajemnie się rozweselać, a także innych mieszkańców lasu i nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Dlatego, gdy pewnego dnia Psikus zniknął , Figiel strasznie posmutniał. To co dotychczas go bawiło i cieszyło, teraz bez swojego kompana, kompletnie go nie ruszało. Lecz do czasu… bo przecież Psikus musiał się w końcu odnaleźć! Inaczej książka nie miałaby sensu ;-)

Dalej w kolejnych rozdziałach przeczytacie między innymi o tym, jak Psikus stał się bohaterem mieszkańców lasu, ratując kota, który wdrapał się wysoko na drzewo. Dowiecie się, jak Figiel pomógł przyjacielowi rozwiązać zagadkę tajemniczego złoczyńcy, który rzekomo zmniejszał Psikusowi ubrania, powiększając przy tym jego brzuszek.

Znajdziecie też ciekawą i nieco zabawną opowieść o tym, jak to było w dawnych czasach, gdy chochliki przebierały się za koty, mieszkały nie w lesie, lecz u ludzi – w spiżarniach – i zajmowały się wyjadaniem zapasów oraz przeszkadzaniem gospodyniom w pracy. Obrywało się im za to chochelkami i stąd podobno wzięła się ich nazwa „chochliki”.

W opowieściach tych dostrzec można nawiązanie do dawnego serialu animowanego „Bajki z mchu i paproci” oraz jej znanych bohaterów, Żwirka i Muchomorka.  

Książka „Figiel i Psikus. Między nami chochlikami” wydawnictwa Nasza Księgarnia, to zbiór pięciu krótkich opowieści o przygodach tytułowych bohaterów. Historie są proste, lecz wartościowe. Prawią głównie o przyjaźni, o tym jak ważne jest współdziałanie, wzajemne pomaganie i wspieranie się, nie tylko w radości, ale i wszelkich smutkach.

Poza tym, w poszczególnych opowiastkach można również wyczytać między wierszami, że śmiech jest lekiem na wszystko.

Pomimo, iż wcześniej nie znaliśmy z moimi dzieciakami „Figla i Psikusa”, ani „Pana Kuleczki”, którego stworzył ten sam duet – Wojciech Widłak i Ewa Wasiuczyńska – przyznaję, że para chochlików przypadła nam do gustu i chętnie sięgniemy po inne książki tychże autorów.

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close