25 września 2021

Franek, Frania i Felix. Dzień i noc. Pojazdy – Dorota Lipińska, Monika Ufel

Seria: Franek, Frania i Felix
Tytuł: Dzień i noc. Day and night oraz Pojazdy. Vehicles
Autor: Dorota Lipińska, Monika Ufel
Liczba stron: 24
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Widnokrąg

Franek, Frania i Felix to seria kartonowych książeczek w wersji polskiej i angielskiej. Celowo nie użyłam określenia dla najmłodszych, a dlaczego wyjaśnię za chwilę.
Dzień i noc. Day and night oraz Pojazdy. Vehicles to kolejne części z tej serii, choć w nasze ręce trafiły po raz pierwszy, lecz na pewno nie ostatni.Franek Frania i Felix

Zacznijmy jednak od początku. Książeczki to typowe “kartonówki”, w sam raz dla najmłodszych dzieci, ze względu na wytrzymałość. Ich przyciągające, kolorowe grafiki z pewnością je zaciekawią, a proste, krótkie zdania na pewno nie znudzą. Felek, Frania i Felix. Dzień i noc. Day and Night opowiada o tym, jak wygląda dzień rodzeństwa i ich kota, oraz jak przygotowują się do snu. Natomiast w drugiej części poznajemy różne pojazdy oraz wrażenia z nimi związane. Mamy tu autobus, rower, wóz strażacki, śmieciarkę, a nawet łódź podwodną.

Franek Frania i Felix

To świetny pomysł dla dzieci dwujęzycznych i dla osób, które właśnie rozpoczynają naukę. Każdy wers przetłumaczony jest na język angielski, dlatego świetnie sprawdzą się do opanowania podstaw tego języka nie tylko przez dzieci. Uważam, że to świetna alternatywa dla tradycyjnej formy uczenia się języków, czyli nauki pojedynczych słówek, konstrukcji zdań i czasów. Ten rodzaj nauczania i zapoznawania z językiem zdecydowanie przynosi o wiele lepsze efekty.

Franek Frania i Felix

Czy rodzice nieznający języka angielskiego poradzą sobie z “obsługą” książeczek? Zdecydowanie! Na końcu każdej z nich znajdziemy wskazówki jak wykorzystywać je do nauki. Autorki między innymi sugerują, by używać mimiki i gestów, to zdecydowanie ułatwia zrozumienie obcego języka. Zresztą, kto z nas tego nie próbował podczas zagranicznych wycieczek? :) Ale ważny jest również nastrój, o który warto zadbać. Piękne grafiki aż proszą się, by opowiadać, dopytywać i budować swoją historię.

Każda książeczka z serii Franek, Frania i Felix zawiera QR kod prowadzący do strony z wydaniem audio do obu wersji — polskiej i angielskiej, więc jeśli nie czujemy się na siłach i nie chcemy przekazać złych nawyków językowych, możemy z nich korzystać.

Franek Frania i Felix

Franek, Frania i Felix to bardzo ciekawy pomysł na naukę przez zabawę, która powtarzana codziennie pozwoli oswoić się z językiem. Książeczka skierowana jest typowo do dzieci w wieku naszej młodszej córki (1+), ale starsza również ma fun z czytania ich młodszej siostrze.

 

Dziękuję Wydawnictwu Widnokrąg za przekazanie egzemplarzy do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close