17 sierpnia 2019

Great! Wielka Brytania dla dociekliwych – Tina Oziewicz

Po studiach spędziłam prawie rok w Wielkiej Brytanii, gdzie pracowałam w ramach wolontariatu europejskiego. Czas szybko minął, ale miałam też wiele okazji, by poznać różne miejsca, ludzi, ich obyczaje i kulturę. Wspomnienia wróciły, gdy w moje ręce trafiła książka autorstwa Tiny Oziewicz, Great! Wielka Brytania dla dociekliwych. To wyjątkowa lektura, która zabierze Was na wyspy i odkryje przed Wami kilka interesujących ciekawostek.

Podczas pobytu w Anglii, mieszkałam w jednej z biedniejszych dzielnic Manchesteru, gdzie codziennością były podpalane samochody, a przejeżdżając na rowerze można było dostać kamieniem. Dziś ta okolica zmieniła się nie do poznania, a to za sprawą wybudowania w okolicy centrum telewizyjnego BBC. W trakcie mojego pobytu udało mi się odwiedzić wiele topowych miejsc, ale także trochę tych mniej znanych, zapomnianych.

Whitby, miasteczko Van Helsinga i cmentarzysko amonitów

Pierwszy raz o Whitby (portowe miasteczko na wschodnim wybrzeżu Anglii) usłyszałam od mojego wykładowcy historii religii, który opowiedział nam o cmentarzysku amonitów. Miejsce to odsłania się podczas odpływu, a skamienieliny dosłownie zbiera się z ziemi.

Ponadto jest słynne z ruin klasztoru Abbey oraz okolicznej zatoki Robin Hood’s Bay. Mając wolny weekend bez zastanowienia tam pojechałam. Ta portowa miejscowość bardzo mnie urzekła. Na miejscu doczytałam, że mieszkańcy dawniej polowali na wieloryby, a miasteczko ma także powiązania ze słynnym żeglarzem, kartografem, astronomem. Był nim kapitan James Cook, kierownik i organizator między innymi trzech wypraw dookoła świata.

Jednak dopiero z lektury książki Great!Wielka Brytania dla dociekliwych dowiedziałam się jeszcze jednej ciekawostki na temat miasteczka. Właśnie w nim rozegrała się znaczna część powieści Drakula pióra Brama Stokera. Gdyby nie mieszkający wtedy w Whitby holenderski lekarz Van Helsing, wampiry przejęłyby Anglię. 

wielka brytania dla docieliwych

Autorka wspomina w książce inne miejsce, które określa mianem cmentarzyska amonitów.  Znajduje się ono na plaży Monmouth w Lyme Regis na południu Anglii.  

Sherlock Holmes i Baker Street 221B

Tej postaci literackiej nie muszę Wam chyba przypominać, bo na pewno wszyscy znają przygody ekscentrycznego detektywa Sherlock’a Holmes’a. W książce Great! Wielka Brytania dla dociekliwych odnajdziecie kilka interesująch faktów na jego temat. Jednym z nich jest dom Holmes’a. Otóż kiedy sir Arthur Conan Doyle publikował w gazecie kolejne przygody detektywa, domu na Baker Street 221B jeszcze nie było. Dopiero wiele lat później wybudowano tam dom, w którym początkowo swoją siedzibę miało towarzystwo budowlane Abbey National. Wkrótce musieli zatrudnić osobną sekretarkę, by odpowiadała na listy skierowane do Sherlock’a. 

Najdłuższa nazwa miasta i najkrótsza ulica

W książce Great! Wielka Brytania dla dociekliwych poznajemy także rejony Anglii, w tym Walię. Okazuje się, że właśnie tam jest miasteczko o najdłuższej nazwie, a brzmi ona: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, co oznacza Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele Świętego Tysilia. Natomiast przenosząc się się nieco na północny wschód trafimy do Yorku, w którym razem ze znajomymi odkryłam najkrótszą ulicę. Zerknijcie na zdjęcie poniżej. Odległość pomiędzy moimi znajomymi to właśnie ta ulica. 

wielka brytania dla dociekliwych

To tylko parę wybranych ciekawostek, które ożywiły moje wspomnienia. Książka Great! Wielka Brytania dla dociekliwych to lektura dla dziecka i dorosłego, którzy chcą poznać lepiej ten wyspiarski kraj. Jeśli planujecie wyjazd w tamte rejony, to warto do niej sięgnąć. Podoba mi się w niej to, że nie trzeba czytać jej od początku do końca. Mój syn już od ponad roku marzy by pojechać do Anglii, zobaczyć stację Paddington, Muzuem Historii Naturalnej, a dzięki tej książce wpisał na listę kolejne miejsca. 

Dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Tytuł: Great! Wielka Brytania dla dociekliwych
Autor: Tina Oziewicz
Ilustracje: Zosia Frankowska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2019
Seria: Świat dla dociekliwych
Oprawa: twarda
Liczba stron: 192

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close