25 października 2020

Halvdan Wiking – Martin Widmark

Halvdan Wiking to seria autorstwa Martina Widmarka, szwedzkiego pisarza dla dzieci. Tym razem sięga on do skarbca skandynawskich faktów i legend i w zabawny, humorystyczny sposób zachęca młodych czytelników do wspólnej przygody. 

Książka ma format zeszytu A5, czcionka jest wystarczająco duża, a rozdziały nie są za długie, co jest dodatkowym plusem. Autor rzetelnie przekazuje czytelnikom wiedzę na temat życia wikingów. Jeśli chodzi o treść książki i zawarte w niej różne porównania, to zwroty mogą niektórych oburzyć lub obrazić ich uczucia religijne, np.  Ragnarze, pełną beczkę nafajdałeś ku Chrystusa wiecznej chwale. Wszyscy się roześmiali. Wszyscy … oczywiście oprócz chrześcijanina i samego Ragnara. Moim zdaniem warto razem z dzieckiem omówić jej trudniejsze fragmenty dotyczące różnic religijnych i kulturowych. 

Dotychczas Wydawnictwo Mamania wydało trzy pozycje książkowe z tej serii, które poniżej postaram się Wam w kilku słowach przybliżyć.

 

Tytuł: Puchar wodza (tom 1)
Seria: Halvdan Wiking
Liczba stron: 124
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Mamania

Pierwszy tom wprowadza nas do historii, jaka łączy dwie osady leżące na brzegu jednej rzeki. Po jednej stronie była wikińska wioska Östbyn, a po drugiej chrześcijańska Västbyn. Mieszkańcy obu dosłownie skaczą sobie do oczu. 

halvdan wiking

 

Pewnego razu Alarik z Västbyn zaprasza wodza Ragnara Smokobójcę z Östbyn na wspólną biesiadę. Młody wiking Halvdan i doskonała łuczniczka Meia – z drugiego brzegu rzeki niejeden raz wspólnie staną w ramię w ramię i nie dopuszczą do walki pomiędzy swoimi pobratymcami.

Tytuł: Grób obcego (tom 2)
Seria: Halvdan Wiking
Liczba stron: 124
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Mamania

Halvdan i Meia popadają w nie lada tarapaty, próbując rozwikłać zagadkę o tym kim był tajemniczy Vidrese i jego wnuczka Asta? Do tego dochodzi odwieczny konflikt pomiędzy Alarikiem i Ragnarem. Tym razem cenna będzie lekcja z pisowni run wikingów, która być może ponownie ochroni wioski od szarży na siebie. 

halvdan wiking

 

 

Na ostatnich stronach książki jest opisany alfabet run wikingów, co jest ciekawym dodatkiem i zapewniło całej naszej rodzinie zabawę w kodowanie różnych słów wykorzystująć runy. 

Tytuł: Wilcze serce (tom 3)
Seria: Halvdan Wiking
Liczba stron: 124
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Mamania

Grimulf wybiera się w niebezpieczną podróż do Konstantynopola. Żeby zapewnić sobie przychylność bogów, postanawia złożyć im krwawą ofiarę. Kiedy Halvdan orientuje się, kogo planuje poświęcić okrutny Grimulf, nie ma ani chwili do stracenia. Czy zdoła ocalić swoją przyjaciółkę, kiedy jego przeciwnikami będą bezlitośni wojownicy?

halvdan wiking

Całą serię zdecydowanie polecam wszystkim chłopakom, a chętnych zapraszam do kina na film Halvdan, prawie wiking, który powstał na podstawie opisanych w powyższych książkach przygód.

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close