15 grudnia 2020

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Tytuł: Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Autor: Monika Utnik-Strugała
Wydawca: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 174
Okładka: twarda

Grudzień to chyba najbardziej magiczny miesiąc w całym roku, a Święta Bożego Narodzenia dla wielu z nas, to długo wyczekiwany czas pełen zadumy, nadziei i radości.

Monika Utnik-Strugała w nowym, rozszerzonym wydaniu książki Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie, którą miałam przyjemność otrzymać od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, w nietuzinkowy sposób odsłania przed nami wyjątkowe celebrowanie tradycji i zwyczajów Bożonarodzeniowych na całym świecie.

Książka Idą święta! to pięknie ilustrowany przewodnik po znanych i nieznanych nam dotąd obyczajach. Autorka na stronach tego wydania zebrała mnóstwo ciekawostek, których poznawanie w gronie najbliższych, jest wspaniałym preludium celebrowania naszych tradycji świątecznych.

Czy wiecie skąd wzięły się na naszych choinkach szklane bombki? Otóż, pewien ubogi ojciec rodziny, mieszkający w niemieckim miasteczku Lauscha, nie miał dość pieniędzy, aby zgodnie z obowiązującym zwyczajem, udekorować drzewko owocami i orzechami, postanowił wydmuchać te owoce z rozgrzanej do czerwoności szklanej rurki. Sprawiając tym ogromną radość swoim dzieciom, a tym samym tworząc jeden z nieodzownych atrybutów świąt na całym świecie.

Książka Idą świata! to również opowieść o zwyczajach witania Nowego Roku oraz celebrowaniu święta Trzech Króli. W niektórych krajach świętuje się naprawdę wyjątkowo. Hiszpanie i Włosi jedzą dokładnie 12 winogron, które mają symbolizować pomyślność w każdym miesiącu nowego roku. Mieszkańcy Nowej Zelandii natomiast biją w garnki, im głośniej tym lepiej, ponieważ wierzą, że hałas odstrasza złe duchy. W Brazylii szczęście w nadchodzącym roku może przynieść ubranie w kolorze białym, symbolizującym czystość. Duńczycy zaś rozbijają naczynia, a Grecy owoc granatu.

A może chcecie przeżyć Grudniowe pirma aprilis? Po więcej ciekawostek odsyłam Was do książki:)

Autorka w tym wydaniu zadbała również o to, by w książce znalazły się teksty najpiękniejszych polskich kolęd. Każdą z nich dodatkowo wzbogaciła krótkim opisem, przedstawiającym szczegóły jej powstania i pochodzenia. Wiecie, że Polska to kraj, w którym powstało najwięcej kolęd – około 700!

To najnowsze wydanie przybliży nam również temat Chanuki, znajdziemy tu największe światowe hity muzyczne i filmowe. Wyobrażacie sobie święta bez Kevina czy melodii Last Chtistmas? Ja nie!

Poznamy również Orkiestrę ze Złotej Sali, czyli wybierzemy się do wiedeńskiej filharmonii na największy koncert noworoczny. Weźmiemy udział w przemarszu z pochodniami oraz poznamy niesamowite chińskie zwyczaje i razem wejdziemy w Chiński Nowy Rok.

Jak zawsze w swoich recenzjach nie zapominam o tym, by opowiedzieć Wam jak książka została wydana. Otóż Idą święta! to księga, bo 174 strony można już nazwać tym mianem, a w dodatku jej oprawa jest tak masywna i o tak wyjątkowej fakturze, że porównanie jej do księgi jest jak najbardziej trafione. Tak więc mocna, bajecznie zdobiona oprawa książki prowadzi nas do pięknych, matowych stron, które wypełniają kolorowe ilustracje, doskonale oddające opisywany temat. Pani Ewa Poklawska-Koziełło swoimi rysunkami nadała książce smaku i sprawiła, że czytanie jej jest prawdziwą przyjemnością, nie tylko dla umysłu, ale również dla oka.

To fantastyczna propozycja na spędzanie wspólnych grudniowych wieczorów, która wprowadzi całą rodzinę w ten cudowny, zaczarowany czas Świąt Bożego Narodzenia.

Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Jedna odpowiedź do “Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”

  1. Magdalena pisze:

    Wspaniała książka! Polecam jako prezent :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close