2 października 2019

Ignacy idzie do przedszkola – Ada Olbrycht

Tytuł: Ignacy idzie do przedszkola
Autor: Ada Olbrycht
Ilustracje: Zosia Dzierżawska
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 38
Okładka: twarda

„Ignacy idzie do przedszkola” to książka napisana przez Adę Olbrycht, założycielkę montessoriańskiego przedszkola w Warszawie. Matkę dzieci wychowywanych w nurcie Montessori, pasjonatkę różnych form alternatywnej edukacji, opierającej się na zaufaniu do kompetencji dziecka i podążaniu za jego potrzebami. 

Książka jest w pewnym sensie taką pozycją dwa w jednym, bowiem łączy w sobie dwa elementy – fajną lekturę dla maluchów, które zaczynają przygodę z przedszkolem i poradnik dla rodziców. Dzięki niej dzieci mogą zobaczyć jak wygląda przedszkole, co się w nim dzieje i jak spędza się tam czas w gronie rówieśników. Z kolei rodzice mają okazję do tego, by poznać drzemiące w kilkulatkach emocje oraz ich potrzeby. Wbrew pozorom nie wszyscy dorośli są świadomi tego, co przeżywa dziecko idące do przedszkola.

A trzeba wiedzieć, że dla takiego malucha jest to wielkie wydarzenie i bardzo poważna sprawa, wszak nagle znajdzie się wśród nowych ludzi, w nowym miejscu, gdzie panują inne obyczaje, niż w domu. Zmienia się dotychczasowy rytm dnia. Trzeba poznać nowe smaki, zapachy, przedmioty i zasady. Do tego dochodzi oczywiście rozłąka z rodziną, która bywa bardzo bolesna.

Adaptacja przedszkolna jest więc trudnym procesem, który dotyczy nie tylko dziecka, ale i jego najbliższych. Warto więc zgłębić odpowiednio temat, świadomie wybrać dobrą placówkę, w której nasza pociecha będzie mogła czuć się BEZPIECZNIE – bo to podstawowa potrzeba, która musi być zapewniona, by dziecko mogło uaktywnić swoją wewnętrzną chęć odkrywania, poznawania i rozwoju.

Książka poprzez swoją krótką opowieść o Ignacym i jego początku w przedszkolu, dokładnie to pokazuje. Z jej pomocą można więc lepiej przygotować siebie i dziecko do nowego etapu w życiu. Dla mnie jest to pozycja bardzo wartościowa, gdyż bliska jest temu w co wierzę i jak chcę wychowywać swoje dzieci. A z doświadczenia też wiem, że człowiek cały czas się uczy i z każdym kolejnym dzieckiem (a mam ich troje) dostrzega coraz więcej – również popełnianych przez siebie błędów wychowawczych. Dlatego tak ważne jest, by ciągle się edukować i rozwijać, również na tle rodzicielskim.

Myślę więc, że każdy świadomy rodzic powinien chętnie i często sięgać po tego typu książki. Osobiście bardzo się cieszę, że książka „Ignacy idzie do przedszkola” wydawnictwa Mamania, trafiła w moje ręce, szczególnie, że jest to dla mnie temat bardzo na czasie, ponieważ we wrześniu Pola zaczęła swoją nową przygodę :-)

Tak więc polecam lekturę wszystkim tym, którzy chcą się przygotować, razem ze swoimi dziećmi, do etapu przedszkola lub tak jak my, już zaczęli, bądź tym, którzy interesują się tematyką nurtu Montessori.

 

Dziękuję wydawnictwu Mamania za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close