4 stycznia 2021

Ikabog – J.K. Rowling

Tytuł: Ikabog
Autor: J.K. Rowling
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 311
Rok wydania: 2020

Tytułem wstępu: tę recenzję napisał mój prawie dziesięcioletni  syn.

Ikabog to książka J. K Rowling autorki, która napisała popularną serię książek o Harrym Potterze. Pisarka pracę nad nią rozpoczęła ponad dekadę temu, czytała ją swoim dzieciom, ale nigdy jej nie ukończyła. Dopiero pandemia skłoniła ją do skończenia opowieści i podarowania jej dzieciom zamkniętym w domach

Akcja całej książki dzieje się w pięknej, idealnej krainie Coniemiara, w której rządzi król Alfred Arcydzielny. Mieszkańcy Coniemiary żyli szczęśliwie pod jego rządami i wielu uważało, że okaże się jeszcze lepszym królem od swojego ojca, Ryszarda Rycerskiego. Król Alfred miał dwóch „pomocników” lorda Fujpluja i lorda Oklapa.

W Krainie popularna była legenda o potworze Ikabogu pożerającym owce, dzieci, a nawet dorosłych.  Mówiono, że mieszka on na północnych bagnach pokrytych mgłą. Wszyscy znali tę opowieść i byli nią zafascynowani.  Wiele dzieci w czasie zabaw udawało, że walczy z potworem z Błot. Wśród nich, był Prot Podpromy,k syn Majora Podpromyka głównodowodzącego gwardii i Poli Podpromyk szefowej prywatnej królewskiej cukierni. Rodzina Podpromyków mieszkała w miejscu, które nazywane było Miasto w Mieście. Prot miał najlepszą przyjaciółkę Lilkę Lelek, która broniła go od łobuzów. Obie rodziny odegrały kluczową rolę w całej opowieści.

Historia rozpoczyna się, gdy pewnego razu do króla przybywa poddany ze skargą, iż jego pies został zjedzony przez legendarnego Ikaboga. Król, chcąc udowodnić, że dba o swoich poddanych, zbiera wojska i wyrusza na Błota, na północ Krainy Coniemiary. Wraz z nim wyruszają Lord Fujpluj i lord Oklap, którzy wpadli na pomysł, że wykorzystają popularność legendy o Ikabogu, by przejąć królestwo.

Czy Ikabog istnieje? Czy lordom uda się przejąć królestwo? Czy ta historia może wciągnąć Lilkę i Prota prosto w przygodę? Czy ta legenda może zrujnować szczęśliwy kraj?

Ikabog posiada twardą okładkę, w kolorze ciemnego turkusu, która przepięknie się prezentuje i przyciąga wzrok. Wnętrze również nie zawodzi. Treść uzupełniają obrazki wykonane przez dzieci, które wygrały konkurs na ilustracje do tej książki.

Ikabog to wciągająca książka pełna akcji, choć ona rozkręca się na dobre po kilku rozdziałach. Fabuła jest rozbudowana i ciekawa. Nie sposób się od niej oderwać. Historia ta jest warta przeczytania. Wciągnie zarówno młodszego, jak i starszego czytelnika. Polecam ją wszystkim.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close