26 kwietnia 2017

Im mniej, tym więcej – Wiesław Marcysiak

Autor: Joshua Becker
Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
Oprawa twarda
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017

Zapewne każda z nas choć raz zabierała się za generalne porządki i przy okazji wyrzucała nadmiar niepotrzebnych gratów, z planami “nigdy więcej”, dla podobnego bałaganu. I takie porządki są jak najbardziej wskazane, o ile faktycznie przynoszą pożądany efekt i trwałą zmianę. Aby zmienić rzeczywiście swoje otoczenie, a nawet podejście do życia, potrzeba czegoś więcej od dobrych chęci i tymczasowości postanowień.

I właśnie o tym jest cudowna książka “Im mniej, tym więcej”, autorstwa propagatora minimalizmu oraz pastora — Joshua Beckera.

Książka jest absolutnie fantastyczna, bo w przeciwieństwie do typowych poradników, jak zadbać o czystość w domu, uczy bardziej, jak zmienić podejście do ładu i przestrzeni, postrzegania gromadzenia dóbr, szacunku do własnych pieniędzy i bliższego spojrzenia na relację między bliskimi. To nie jest książka, która objaśni, w jakiej kolejności ścierać kurz i myć podłogi, ale o tym, jak wiele daje człowiekowi życie w niezagraconej przestrzeni, także tej mentalnej.

Joshua, podobnie jak większość ludzi, żył ze swoją rodziną zwyczajnie, gromadząc wiele przedmiotów. Dopiero frustracja towarzysząca wymuszonym porządkom pokazała mu, jak wiele traci skupiając czas i energię na niepotrzebne sprzątanie. Joshua zrozumiał i pokochał minimalizm i stał się jednym z największych orędowników przemyślanego posiadania, ale nie życia w wymuszonym ascetyzmie.

Musicie wiedzieć, że “Im mniej, tym więcej” nie wykona na was prania mózgu, ale przygotuje krok po kroku do zmiany myślenia. I to będzie wasz wybór, bo wy sami dostrzeżecie to, co już wiedzą miłośnicy minimalizmu. Zmieniając podejście do stanu posiadania, oszczędzicie czas, energię, pieniądze, w zamian inwestując je w swoją rodzinę. Bo nie tracąc czasu na przekładanie na półkach różnych figurek, których zniknięcia tak naprawdę nikt nie zauważy, czy oglądając w dwóch pokojach telewizory, marnując tym samym wspólny czas, można poświęcić go na coś innego. Nie tylko dla dzieci czy męża, ale dla siebie, swojego hobby.

Przyznam się, że z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej podobała mi się argumentacja i przykłady podawane przez pastora. W trakcie lektury zakasałam rękawy, za radą książki zmiany zaczęłam od symbolicznego rozrachunku, w moim przypadku ze starymi papierami w szufladzie oraz segregacji ręczników do użytku i oddania potrzebującym. Zrobiło się więcej przestrzeni a co za tym idzie, także porządku.

Bardzo mi się podoba, że Joshua nie podaje jedynej i słusznej koncepcji minimalizmu, ale pozwala na dokonanie świadomego wyboru. Ja nic nie muszę, ale mogę, a to pozwala mi działać z satysfakcją. No i świadomość, że to, co mi się już nie przyda, może uszczęśliwić potrzebujących, do czego zachęca autor, jest bardzo budująca.
Koniec końców, ważne jest przecież to, kim jesteśmy, a nie ile posiadamy. Wierzę, że ta książka pozwoli tym, którzy potrzebują zmian dla wpuszczenia dobrej energii do domu i życia, skorzystają z dobrego słowa, które w “Im mniej, tym więcej” pozostawił Joshua Becker. Gorąco polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Znak za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

2 odpowiedzi na “Im mniej, tym więcej – Wiesław Marcysiak”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close