13 marca 2023

Imperium smoka – Olivier Gaya

Tytuł: Imperium smoka
Tekst: Olivier Gaya
Ilustracje: Fabrice Tarrin
Tłumacz: Marek Puszczewicz
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2023

Film animowany, Imperium smoka, swoją premierę na dużym ekranie miał parę tygodni temu. Wśród szeregu marketingowych gadżetów pojawił się także album, który w formie opowiadania przedstawia wydarzenia z filmu. Daleko mu do klasycznego komiksu z Asteriksem i Obeliksem w roli głównej. Choć trzeba oddać, ma też swój urok. 

Imperium smoka przenosi nas do dalekiej wschodniej krainy, chronionej przez Wielki Mur. Jak się domyślacie, akcja będzie częściowo odbywała się w Chinach w 50 roku p.n.e. Książę Deng Tsin Qin doprowadza do zamachu stanu, w wyniku którego cesarzowa zostaje uwięziona. Córka cesarzowej, księżniczka Fu Yi, musi uciekać z kraju i decyduje się szukać pomocy na dalekim zachodzie. 

Fot. Imperium smoka

Fot. Imperium smoka

Jak się okazuje sława o nadludzkiej sile Galów, dociera także na daleki wschód. Dlatego księżniczka wyrusza do wioski wojowników z prośbą o pomoc w uratowaniu cesarzowej i wymierzenia sprawiedliwości zdrajcy. Asteriks i Obeliks jak zawsze gotowi są do ratowania pań w opałach i wyruszają w długą, niebezpieczną i pełną przygód podróż do Chin. 

Jednak nie może zabraknąć w tej opowieści jeszcze jednej ważnej osoby, a dokładnie Cezara. Spragniony nowych podbojów, wyrusza do Chin. Jakież będzie jego zdziwienie, gdy spotka tam Galów. Oj będzie się działo!

Album Imperium smoka jest pięknie ilustrowany i rysunki oddają klimat serii z Asteriksem i Obeliksem. Niestety tekstu jest niewiele, gdyż film został streszczony do najważniejszych wydarzeń i jest spory niedosyt. Sama lektura Imperium smoka zajmie około piętnastu minut,. Co sprawia, że książka szybko wyląduje na półce.

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie nieco irytuje i zastawiam się, jak daleko posuną się twórcy, by zakłamywać historię. Wiem, że Asteriks i Obeliks to fikcyjne postacie, ale czasem mieliśmy do czynienia z kawałkiem dawnej historii, na podstawie której można było pójść dalej i przybliżyć dzieciakom np. historię podboju przez Rzymian. Niestety do Chin nie dotarli. 

Dla kogo Imperium smoka?

  • Dla wszystkich miłośników Asteriksa i Obeliksa;
  • dla osób zachwyconych filmem, którzy niejeden raz chcą jeszcze powrócić do historii;
  • dla dzieci, które szlifują swoje czytelnicze umiejętności, mało tekstu i dużo rysunków sprzyja satysfakcji z czytania.

Wpis powstał we współpracy z Egmont Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close