11 października 2018

Jacek i Agatka – Wanda Chotomska

Znacie Wandę Chotomską? No pewnie! Nie ma chyba osoby, która nie znałaby wierszy jej autorstwa. Przypomnę, że każdy czytał bądź przynajmniej słyszał “Czarna krowa w kropki bordo”, czy “Gdyby kózka nie skakała” i wiele, wiele innych. Swego czasu jej wiersze można było znaleźć nawet pod wieczkami serków dla dzieci.

Wanda Chotomska stworzyła przygody dwóch kultowych postaci –  pacynek o imionach Jacek i Agatka. Były to pacynki wykonane w prosty sposób, zakładane na paluszek, posiadające niewątpliwy urok, którego – moim zdaniem – brakuje większości nowoczesnym, animowanym bajkom.

Dzieciaki w latach 60`tych oglądały Jacka i Agatkę w czasie dobranocki, ale i nasze maluchy również mają szansę zakochać się w tych postaciach. Nasi rodzice zapamiętali Jacka i Agatkę z czarno-białego telewizora i we współczesnej książce o ich przygodach również w ten sposób przedstawiono bohaterów. Ich przygody i wierszyki zobrazowano kolorowymi rysunkami, które wyglądają jak spod rączki bardzo utalentowanego dziecka (autorowi, Adamowi Kilianowi, udało się złapać specyficzny klimat). A w treści znajdziecie zarówno wiersze, jak i  rozmowy między Jackiem i Agatką.

Myślę, że każda przedstawiona tu historia sprawdzi się u młodszych i starszych czytelników. Trudno oprzeć się wrażeniu, że klasyka, szczególnie serwowana w tak miły dla oka sposób, zawsze się obroni.

Dziękuję wydawnictwu Wilga za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close