5 stycznia 2020

Jack i geniusze. Na końcu świata – Bill Nye, Gregory Mone

Tytuł: Jack i geniusze. Na końcu świata
Autorzy: Bill Nye i Gregory Mone
Liczba stron: 240
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Mamania

Jack, Ava i Matt – bohaterowie książki Jack i geniusze (Wydawnictwa Mamania, 2019) są rodzeństwem dość nietypowym. Ava – uzdolniona technologicznie dziewczyna, Matt – pełnowymiarowy specjalista od wiedzy o świecie i Jack – niby normalny, a jednak przewidujący. Bohaterowie mieszkają bez rodziców, nie chodzą do szkoły, a lekcje odrabiają przez internet. Można przypuszczać, że ich życie to świetna zabawa. I tak jest do pewnego czasu, aż nie postanawiają zbadać dość dziwnie wyglądający budynek w ich sąsiedztwie.

Szybko dowiadują się, że mieszka w nim zwariowany naukowiec. Jego wynalazki podobne są do tych, o których możemy przeczytać w periodykach naukowych. Zaproszeni przez naukowca, otrzymują intratną propozycją rozwikłania zagadki na… Antarktydzie.

Przypominam, że jest to miejsce, w którym przez parę miesięcy Słońce nie zachodzi lub panują tam wieczne ciemności. Jest tam „ciepło”, gdy temperatura wynosi -10 stopni. Zimno zaczyna się dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie do -70, a wiatr wieje z prędkością 70km/h. Ludzie, którzy tam mieszkają mówią, że dopiero wtedy „robi się nieprzyjemnie”.

Złe warunki pogodowe tzw. burze antarktyczne, autorzy w książce nazywają „Herbie”. Podobno lodu na tym skrawku Ziemi jest tyle, że jak gdyby podzielić pizzę na 100 kawałków, to tylko 2 z nich pozostawione byłyby bez przykrycia lodem.

Warto podkreślić, że w tym odległym skrawku świata (tam na dole) jest Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. Niemal po drugiej stronie Antarktydy znajduje się McMurdo Station. To właśnie w niej, toczy się akcja książki Jack i geniusze. Na końcu świata.

Widok na stację McMurdo ze wzgórza obserwacyjnego. Żródło: Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Aby nie zdradzać fabuły powiem tylko, że ma ona charakter detektywistyczny, jest osadzona w realiach i bogato ilustrowana prawdziwymi danymi przedstawionymi w taki sposób, że fabuła książki jest przyjemna w czytaniu.

Autorem książki jest znany z popularyzowania nauki Bill Nye (o pseudonimie „facet od nauki”). Bill Nye wraz z Gregory Mone, autorem książek dla dzieci, połączyli siły, aby w przyjazny dla młodego czytelnika sposób przedstawić kłopoty współczesnego świata. Autorzy przybliżają problemy ekologii i topnienia lodowców. Ponadto proponują wykonać eksperyment związany z gęstością wody i rozwiązać zagadki techniczne. Wartka akcja sprawia, że fabuła jest atrakcyjna dla młodego odbiorcy, z kolei wielkość czcionki i użyty język tekstu sugeruje, że książka może być polecana do samodzielnego czytania dla dzieci starszych.

Młodszym dzieciom zapewne przypadną do gustu przygody Jacka i jego rodzeńswta. Z zapowiedzi Wydawnictwa Mamania wiem, że to dopiero początek. Pozostaje nam cierpliwie czekać na kolejne książki.

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close