3 dni temu

Jaga i dom na orlich nogach – Maciej Rożen

Tytuł: Jaga i dom na orlich nogach
Autor: Maciej Rożen
Cykl: Strażnicy Wrót
Tom: 1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Jaga i dom na orlich nogach to powieść, która niespodziewanie wpadła w moje ręce. Zaciekawiła mnie z opisu na tylnej okładce i zaintrygowała grafiką domku na orlich nóżkach. Dzieciaki lubią powieści fantastyczne, magiczne, z niezliczoną liczbą najróżniejszych stworów, więc ta książka powinna przypaść im do gustu.  

Choć ciekawość była silna, przez szkolne obowiązki i lektury musieliśmy na chwilę odłożyć pierwsze dwa tomy w widoczne miejsce. Kusiły nas każdego dnia. Gdy nadszedł ten wieczór, przeczytaliśmy ponad trzydzieści stron pierwszego tomu, z ogromnym uśmiechem na twarzach. Choć początkowo historia czasem się mocno dłużyła, z każdą kolejną stroną jest coraz ciekawiej i wciągająco. 

Główna bohaterka, Jaga Kurzastopka, od razu porwała nas w swój tajemniczy świat. Kolejne strony przelatywały za szybko. Dobrze, że na półce czekał już drugi tom, bo człowiek chciał wiedzieć, jakie przygody czekają Jagę i jej najlepszego przyjaciela Cykora, domku na kurzych stopkach. 

Jaga to nastolatka, młoda czarownica, córka uzdrowicielki magicznych stworzeń i hodowcy chat na kurzych nogach. To dziewczyna ciekawa świata, niewstydząca się swoich słabości, ot normalna młoda kobieta. Na co dzień mieszka w Zaklętych Kotlinach, w wiosce Klekotki. Jej zadaniem jest nie tylko nauka czarodziejskich zaklęć, ale także opieka nad młodymi chatkami. Nie wszystkie są grzeczne i potulne, bywają także takie dość zadziorne i buntujące się na każdym kroku, jak mały chlewik. Oj nie łatwo go wyczyścić, a zadanie musi zostać wykonane. 

Podczas Targowiska Nocy Letniej dzieje się coś, co wywraca jej codzienne życie do góry nogami. Ktoś napada na wioskę i porywa rodziców Jagi oraz kradnie cenne jaja. Wkrótce z nich miały się wykluć nowe chaty na kurzych nogach. Niedługo wychodzi na jaw, że zostały one skradzione w celu przeprowadzania prastarego rytuału, który ma przywrócić w świecie magi dawny porządek rzeczy. To nie wróży nic dobrego. 

Jaga Kurzastopka musi ratować rodziców, jaja chatek, a przede wszystkim nie dopuścić, by spełnił się czarny scenariusz. W tym celu wyrusza do zaczarowanego Krakowa, pełnego wróżek, demonów i wielu innych fantastycznych stworzeń gotowych podjąć każdą szemraną robotę. Przed nią i Cykorem wiele niebezpiecznych przygód i zadań. 

Jaga i dom na orlich nogach to bardzo przyjemna, barwna i dynamiczna historia młodej dziewczyny, która, by uratować najbliższych, nie boi się podjąć ryzyka. Powieść napisana została z niezwykłą lekkością, co sprawia, że strony dosłownie przelatują przez ręce. Ponadto Maciej Rożen genialnie scharakteryzował wszystkich bohaterów. Nie sposób się do nich nie przywiązać. 

Dla kogo Jaga i dom na orlich nogach?

Dla wszystkich dzieciaków i nastolatków gotowych zanurzyć się w przygodowej powieści pełnej magicznych stworzeń, słowiańskich duchów i legend. Gwarantuję, że wciągnie także dorosłych. 

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close