10 maja 2012

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka – Natalia Minge, Krzysztof Minge

Tytuł:  „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka”

Autor: Natalia Minge, Krzysztof Minge

Wydawnictwo: Edgard

Seria: Samo Sedno

Rok wydania: 2011

Format: 21 x 15 cm

Okładka: miękka

Ilość stron:  224

Cena sugerowana: ok. 29,90 zł

„Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?” – przed takim pytaniem staje prawie każda mama i każdy tata. Jednak, gdy nasze szczytne cele i ideały zaczyna weryfikować życie – okazuje się, że wcale nie będzie tak łatwo, jak byśmy tego oczekiwali – tak słusznie zauważyliście WYDAJE SIĘ! Na szczęście z pomocą przyjdą nam fachowcy!

Książka poświęcona jest rodzicom małych dzieci. Nie opatrzyłabym jej etykietką przeciętnego poradnika – to znacznie więcej!

 Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów:

1. Po co wspomagać rozwój intelektualny niemowlaka i małego dziecka?

2. Rozwój zmysłów

3. Aktywność fizyczna

4. Rozwijamy mózg dziecka, czyli… sprawiamy jemu i sobie przyjemność

5. Mowa i głośne czytanie dziecku

6. Nauka czytania

7. Matematyka

8. Wiedza

9. Języki obce

10. Wychodzimy z domu

11. Rozwój pamięci i wspomnienia

12. Koncentracja

13. Emocje

14. Zagrożenia dla rozwoju małego dziecka

Wstęp oraz pierwsze rozdziały wprowadzają rodziców w świat dziecka i jego możliwości. W prosty i przystępny sposób zostały tu opisane kolejne etapy rozwoju poszczególnych zdolności, zmysłów czy tzw.: ”kroki rozwoje”. Wiadomości, również te z dziedziny psychologii i anatomii, są przeznaczone dla rodziców – jasne i rzeczowe, można powiedzieć esencja staranie wyselekcjonowanych najważniejszych dla nas informacji – czyli takich, z których faktycznie jako „śmiertelnicy” skorzystamy.

Cała treść jest bardzo dobrze usystematyzowana, każdy rozdział oprócz wiodącej myśli posiada dodatkowe informacje w postaci ramek: Zapamiętaj, Ciekawostka, Wskazówka czy Ćwiczenia. Bardzo ułatwia to korzystanie z poradnika – z łatwością można poruszać się po książce szybko wyszukując najistotniejsze dla nas informacje.

Kolejne części – omawiając daną tematykę uwzględniają wiek dziecka. Znajdziemy tam konkretne sposoby zabawy i edukacji, również dla niemowlęcia. Wszystkie działania opisane przez autorów są uzasadnione – a proponowane ćwiczenia w zasięgu ręki Czytelnika.

Nie wymagają szczególnego przygotowania i środków – jedynie chęci na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem i chęci zaangażowania się w jego rozwój.

W książce znajdziecie informacje o „egzotycznym” charakterze dla większości społeczeństwa – dotyczące na przykład nauki matematyki dzieci do 3 roku życia lub nauki czytania metodą przeznaczoną już dla niemowląt. Jednak, gdy dowiecie się „czegoś więcej”, „egzotyka” zamieni się w oczywistość, bez której być może, już nie będziecie sobie wyobrażali codzienności!

Przede wszystkim znajdziecie tam mnóstwo sposobów na wspólne zabawy – bez presji i stresu, bez szkodliwych ambicji, wszystko w zgodzie z potrzebami dziecka oraz w doborowym towarzystwie – bo w Waszym własnym!

Autorzy książki – Natalia i Krzysztof Minge – z wykształcenia psycholodzy, prowadzą poradnię dla rodziców Hipokampus. Specjalizują się we wspieraniu rozwoju małych dzieci. W ich autorskich programach odnaleźć można wpływy światowych autorytetów takich jak G. Doman czy E. de Bono (światowy autorytet edukacji do twórczości).

Gorąco polecam Wam tę pozycję!  Nawet jeśli jesteście sceptykami – na pewno nie stracicie czasu na lekturę –  w „najgorszym wypadku”, całkiem niechcący dostarczycie dziecku pozytywnych bodźców i poszerzycie własne horyzonty! Tak więc zapraszam Was do podjęcia wyzwania!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close