3 czerwca 2012

Jak pomnażać oszczędności – Maciej Samcik

Tytuł: „Jak pomnażać oszczędności”
Autor: Maciej Samcik
Rysunki: Kamila Stankiewicz
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo sedno
Rok wydania: 2012
Format: 145 x 210 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 216
Sugerowana cena: 29,60 zł

W dzisiejszych jakże niepewnych czasach dobrze jest posiadać oszczędności. Jeszcze lepiej je pomnażać, by zadbać o przyszłość swoich najbliższych. Nawet te najmniejsze odpowiednio ulokowane mogą  w przyszłości zaowocować. Jak to zrobić by nie stracić i nie pogubić się w labiryncie różnych metod inwestowania? Tego właśnie możemy dowiedzieć się z poradnika „Jak pomnażać oszczędności”.

Na książkę składa się 18 rozdziałów, krótki wstęp, niby – zakończenie oraz słowniczek najważniejszych pojęć.  Głównym tematem rozważań autora są finanse. Nie jest to typowy poradnik, pomagający w tzw. codziennym oszczędzaniu, choć kilka „domowych” pomysłów  również można w nim odnaleźć ( np. odłączanie ładowarek, wyłączanie sprzętów, zbieranie drobniaków do słoika itd.). Autor skupia się przede wszystkim na dużych i konkretnych działaniach począwszy od lokat bankowych, kont oszczędnościowych, funduszów inwestycyjnych, kończąc na giełdzie, budowaniu dodatkowej emerytury czy inwestycjach alternatywnych typu nieruchomości, kruszce czy dzieła sztuki.

Poradnik zawiera w każdym rozdziale liczne przykłady obrazujące realne sytuacje i przykłady ich rozwiązania, wskazówki jak również wymienione wady i zalety poszczególnych opisywanych w danej części opcji oszczędzania. Każda część zakończona jest krótkim podsumowaniem. Dodatkowo ważne pojęcia czy informacje są zawsze graficzne wyodrębniane.  Fachowe słownictwo, często odstraszające potencjalnego Kowalskiego po tej lekturze nie będzie Wam obce. Na końcu poradnika znajduje się słownik wyjaśniający najtrudniejsze pojęcia.

Poradnik w przystępny sposób opisuje jak zarządzać finansami osobistymi, podaje proste pomysły na poprawę domowego budżetu jak również opisuje zasady działania giełdy czy mechanizmy funkcjonowania rynków międzynarodowych. Liczne, zrozumiałe tabele i  wykresy w sposób obrazowy pozwalają przyswoić sobie wiedzę ekonomiczną, która z tą książką nie stanowi tajemnicy. Możemy przekonać się, że świat finansów to nie czarna magia, ale praktyczna umiejętność, która wskaże drogę do wielkich pieniędzy.

Szary obywatel po tej lekturze nie będzie czuł się przytłoczony fachową terminologią, a jednocześnie jego wiedza w sferze finansów naprawdę się wzbogaci.

Także czytajmy i pomnażajmy nasze oszczędności.

                                                                                                                                                    Sylwia

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza

recenzenckiego książki.

Jedna odpowiedź do “Jak pomnażać oszczędności – Maciej Samcik”

  1. BAFOMET pisze:

    Czytam artykuły Pana Smacika w sieci, bardzo mi się podobają. Pisze w sposób przystępny dla osób bez wykształcenia ekonomicznego, a jego rady są możliwe do wprowadzenia w życiu zwykłych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close