24 lipca 2019

Jak to działa? Budowle – Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka

tytuł: Jak to działa? Budowle
autor: Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Nikola Kucharska
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
rok wydania: 2019
liczba stron: 32
format: 240 x 320 mm
przedział wiekowy: 6-10 

“Jak to działa. Budowle” to swoiste kompendium wiedzy o budynkach i budowlach, dla młodego czytelnika. Wydawało mi się, że taka książka trafi do serca niespełna sześciolatka i wcale się nie pomyliłam. Przy okazji dziewięciolatek też się załapał :)

“Jak to działa. Budowle” jest przewodnikiem po świecie architektury – domów, mostów, wież, pomników i tym podobnych. W ten arcyciekawy świat wprowadzają nas Klara – miłośniczka architektury, Karolek – specjalista od budowania z klocków, oraz Dziadek Ignacy, który jako fachowiec, wyjaśnia wnukom to, co dotychczas pozostawało poza ich wiedzą. 

 

Książkę podzielono tematycznie, na odpowiednie działy. Każdy z nich ukazuje dzieciom inny aspekt budownictwa i odpowiada na wiele intrygujących pytań. W pierwszej części dzieciaki na dokładnie rozrysowanym planie poznają projekt domu, przy okazji poznając pracę architekta. Muszę przyznać, że projekt jest szczegółowo rozrysowany, aż miło jest się mu przyjrzeć. Od projektu przechodzimy na plac budowy, a następnie towarzyszymy przy pracach wykończeniowych w budynku. A żeby dziecko nie myślało, że wszędzie jest tak samo, autorki książki omówiły inne kulturowo tradycyjne domy mieszkalne, a także te nowoczesne, czasem zaskakujące wyglądem czy kształtem.   

Jak to działa? Budowle

Druga część w “Jak to działa? Budowle” omawia budynki i budowle w mieście, przedstawia ich przeznaczenie. Jest tu także trochę historii opisującej pierwsze miasta czy życie w XVIII-wiecznej kamienicy.

Trzecia, ostatnia część książki wyprowadza nas za granicę – w wiele ciekawych miejsc, byśmy mogli poznać wspaniałe świątynie i siedziby władców oraz wielkie budowle, które na trwałe wpisały się w krajobraz miast Europy i świata, np. osławiona wieża Eiffla czy Tadż Mahal. Po takiej lekturze poczuliśmy nasycenie wiadomościami i z satysfakcją zamknęliśmy ostatnią jej stronę, zabierając się do odtwarzania wybranych budowli z klocków. 

“Jak to działa. Budowle” jest książką godną polecenia młodym miłośnikom miast i architektury. Autorki ujęły tu morze ciekawostek, czym zapewne niejednego dorosłego zaskoczyły. A piękne rysunki, mapy, plany i projekty zamieszczone w tej książce są jej dodatkowym atutem. 

“Jak to działa. Budowle” to doskonałe pod każdym względem kompendium wiedzy dla młodszych czytelników, a ja – jako ten starszy – serdecznie ją Wam polecam. 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close