Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Poradnik dla rodziców i opiekunów atopików – Aleksandra Banasiewicz-Terenowicz
Tytuł: „Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Poradnik dla rodziców i opiekunów atopików”
Autor: Aleksandra Banasiewicz-Terenowicz
Wydawnictwo: Impuls
Format: B5
Okładka: miękka
Ilość stron: 54
Cena sugerowana: ok. 20 zł
Już dawno nic tak pozytywnie mnie nie zaskoczyło! Oficyna Wydawnicza Impuls, udowodniła, że można wydać książkę o tematyce „specjalistycznej”, która jest: przydatna, życiowa, osadzona w naszych realiach i dostępna dla każdego – nie tracąc na wartości merytorycznej i wiarygodności!
„Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Poradnik dla rodziców i opiekunów atopików” – to strzał w dziesiątkę. Idealna propozycja jeśli właśnie zmagacie się z atopowym zapaleniem skóry, najmłodszego członka rodziny.
Książka wyszła z spod pióra Aleksandry Banasiewicz-Terenowicz – psychologa, a prywatnie mamy małego „atopika” – i właśnie dzięki temu, obfituje w cenne wiadomości, rady i sposoby sprawdzone – chciałoby się rzec „na własnej skórze”.
Poradnik nie jest zbyt obszerny – jednak jego zadaniem jest prowadzenie rodziców po codziennych, przyziemnych problemach, związanych z chorobą dziecka. Książka składa się z czterech rozdziałów: pierwszy – poświęcony jest ogólnemu wprowadzeniu w temat AZS, a szczególnie jego uwarunkowania alergologiczne – w rozdziale w rzeczowy i czytelny sposób zostały przedstawione utrudnienia i sposoby radzenia sobie z nimi w konkretnych obszarach życia małego dziecka ( kąpiel, spacer, dieta, pokój dziecka itd.) Została też zamieszczona tabelka – miejsce na notatki rodziców, dotyczące alergenów uczulających dziecko w pokarmach i kosmetykach – co jest niewątpliwym plusem!
Rozdział drugi, poświęcony jest szeroko ujętej pielęgnacji dziecka z atopowym zapaleniem skóry – zaczynając od pielęgnacji i higieny rodziców na czynnikach zaostrzających AZS kończąc – całość ujęta w czytelnej formie, stanowi pewne kompendium wiedzy płynącej z praktyki.
Trzecia część dotyczy diety eliminacyjnej dla mam karmiących piersią – główną treść stanowią przepisy i propozycje kulinarne dla kobiet, które postanowią spróbować swoich sił w takim niezmedykalizowanym działaniu. Co najważniejsze – przepisy nie pochodzą z „kosmosu”, a wszystkie składniki można znaleźć w … sklepie!
Ostatni rozdział poświęcony jest psychologicznym aspektom atopowego zapalenia skóry – przybliża związek AZS z pewnymi cechami ludzkiej psychiki. Równie ważne jest radzenie sobie w sytuacji stresowej – jaką jest choroba – autorka przybliża niecielesne obszary wymagające szczególnej „pielęgnacji” i u dziecka, i u rodziców.
Nad wiarygodnością od strony merytorycznej tej publikacji czuwali specjaliści. Wśród konsultantów znajdziemy: lekarza pediatrę –alergologa dziecięcego, dietetyka oraz kosmetologa.
Książka bardzo pomocna, skoncentrowana na swoim zadaniu, a przede wszystkim polskiego autora – a więc całkowicie osadzona w naszych realiach!
Cieszę się, że taka publikacja istnieje i mam nadzieję, że wielu rodziców skorzysta z takiej „pierwszej pomocy”! Polecam!
Hanna
Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPULS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki