14 czerwca 2012

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Poradnik dla rodziców i opiekunów atopików – Aleksandra Banasiewicz-Terenowicz

Tytuł:  „Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Poradnik dla rodziców i opiekunów atopików”
Autor: Aleksandra Banasiewicz-Terenowicz
Wydawnictwo: Impuls
Format: B5
Okładka: miękka
Ilość stron: 54
Cena sugerowana: ok. 20 zł

 Już dawno nic tak pozytywnie mnie nie zaskoczyło! Oficyna Wydawnicza Impuls, udowodniła, że można wydać książkę o tematyce „specjalistycznej”, która jest: przydatna, życiowa, osadzona w naszych realiach i dostępna dla każdego – nie tracąc na wartości merytorycznej i wiarygodności!

 „Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Poradnik dla rodziców i opiekunów atopików” – to strzał w dziesiątkę. Idealna propozycja jeśli właśnie zmagacie się z atopowym zapaleniem skóry, najmłodszego członka rodziny.

Książka wyszła z spod pióra Aleksandry Banasiewicz-Terenowicz – psychologa, a prywatnie mamy małego „atopika” – i właśnie dzięki temu, obfituje w cenne wiadomości, rady i sposoby sprawdzone – chciałoby się rzec „na własnej skórze”.

Poradnik nie jest zbyt obszerny – jednak jego zadaniem jest prowadzenie rodziców po codziennych, przyziemnych problemach, związanych z chorobą dziecka. Książka składa się z czterech rozdziałów: pierwszy – poświęcony jest ogólnemu wprowadzeniu w temat AZS, a szczególnie jego uwarunkowania alergologiczne – w rozdziale w rzeczowy i czytelny sposób zostały przedstawione utrudnienia i sposoby radzenia sobie z nimi w konkretnych obszarach życia małego dziecka ( kąpiel, spacer, dieta, pokój dziecka itd.) Została też zamieszczona tabelka – miejsce na notatki rodziców, dotyczące alergenów uczulających dziecko w pokarmach i kosmetykach – co jest niewątpliwym plusem!

Rozdział drugi, poświęcony jest szeroko ujętej pielęgnacji dziecka z atopowym zapaleniem skóry – zaczynając od pielęgnacji i higieny rodziców na czynnikach zaostrzających  AZS kończąc – całość ujęta w czytelnej formie, stanowi pewne kompendium wiedzy płynącej z praktyki.

Trzecia część dotyczy diety eliminacyjnej dla mam karmiących piersią – główną treść stanowią przepisy i propozycje kulinarne dla kobiet, które postanowią spróbować swoich sił w takim niezmedykalizowanym działaniu. Co najważniejsze – przepisy nie pochodzą z „kosmosu”, a wszystkie składniki można znaleźć w … sklepie!

Ostatni rozdział poświęcony jest psychologicznym aspektom atopowego zapalenia skóry – przybliża związek AZS z pewnymi cechami ludzkiej psychiki. Równie ważne jest radzenie sobie w sytuacji stresowej – jaką jest choroba – autorka przybliża niecielesne obszary wymagające szczególnej „pielęgnacji” i u dziecka, i u rodziców.

Nad wiarygodnością od strony merytorycznej tej publikacji czuwali specjaliści. Wśród konsultantów znajdziemy: lekarza pediatrę –alergologa dziecięcego, dietetyka oraz kosmetologa.

Książka bardzo pomocna, skoncentrowana na swoim zadaniu, a przede wszystkim polskiego autora – a więc całkowicie osadzona w naszych realiach!

Cieszę się, że taka publikacja istnieje i mam nadzieję, że wielu rodziców skorzysta z takiej „pierwszej pomocy”! Polecam!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPULS za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close