15 października 2020

Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi – Michael C. Reichert

Tytuł: Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi
Autor: Michael C. Reichert
Wydawnictwo: Mamania
Kategoria: psychologia, socjologia
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka

Jak wychowywać chłopca? Przez ostatnią dekadę niejeden raz zadawałam sobie to pytanie. Teraz mam już pewne doświadczenie, w końcu jestem mamą trzech chłopców i wydaje mi się, że póki co moje sposoby wychowawcze całkiem nieźle się sprawdzają.

Mam jednak świadomość, lub też obawę, że życie zweryfikuje to w kolejnych latach, gdy nadejdzie niewdzięczny czas dojrzewania i finalnego kształtowania się charakteru moich dzieci. Jak każdy kochający rodzic, chciałabym oszczędzić im i sobie problemów w naszych relacjach, choć wiem, że trudno wszystkich uniknąć. Z tego powodu co jakiś czas przychodzi mi do głowy właśnie ta myśl — jak wychowywać chłopca, by był dobrym, mądrym, empatycznym człowiekiem?

Nie wierzę w gotowe recepty, ale chcąc jak najlepiej wypełnić moją rolę, czasem rozglądam się za wsparciem. Intuicja to podstawa, ale, bym miała lepszy obraz tego, co może nas czekać, sięgnęłam po poradnik Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi.

jak wychowywać chłopca

Fot. Jak wychowywać chłopca?

W zasadzie nie jest to poradnik, ale przewodnik po świecie chłopców. Widać to bardzo dobrze w treści, gdzie zamiast garści uniwersalnych rad dostajemy raczej obraz tego, jak może przebiegać proces kształtowania się psychiki chłopców, szczególnie w wieku nastoletnim. A to, jakie wnioski wyciągniemy dla siebie, to już indywidualna kwestia. Oczywiście kilka wartościowych rad również się znalazło. Jest tu także wiele przykładów podanych z doświadczeń autora tego przewodnika, którymi uzupełnia poruszane kwestie. Stwierdzam, że to pomaga, bo jednak autentyczne historie przybliżają meritum. 

Nie da się ukryć, że życie chłopców (dziewczynek także) w dzisiejszych czasach nie jest  proste. Młodzi ludzie obłożeni są ciężarem rodzicielskich oczekiwań, jawną presją otoczenia, a także świadomością własnych potrzeb i marzeń. Niełatwo jest być jedną nogą w domu rodzinnym, próbując dostosować się do oczekiwań przyjaciół, dziewczyny, grupy rówieśniczej. Lżej mają chłopcy związani silnymi relacjami z rodzicami, a szczególnie — co podkreśla autor — z matką. W społeczeństwie nadal pokutuje błędne przekonanie, że dla chłopca najważniejszym wzorem i partnerem jest ojciec, a mama liczy się najbardziej wtedy, gdy chłopak jest małym dzieckiem. Autor z tym i z innymi fałszywymi przekonaniami dotyczącymi procesu przeobrażania się chłopca w mężczyznę, rozprawia się w swoim przewodniku. 

Dużo jest tu na temat otwartości na dziecko, umiejętności wyczucia dobrego momentu do rozmowy bez osądzania, czy po prostu bycia obok. Nie da się bez tego zbudować dojrzałej więzi, która podtrzyma dziecko “na powierzchni” w gorszym czasie. A to jest ważne, ponieważ często zagubieni w tym wszystkim chłopcy muszą mierzyć się z nowymi doświadczeniami — miłością i seksualnością, przejawami agresji, funkcjonowaniem w szkole w trudnym czasie dojrzewania. 

Sporo miejsca poświęcono również tematom, których każdy rodzic chciałby uniknąć — przemocy, alkoholowi, narkotykom, uzależnieniu od świata wirtualnego, które jednak częściej dotyczą chłopców niż dziewcząt. Mowa również o sytuacjach ekstremalnych, takich jak samookaleczenia, czy życie na ulicy. I choć mało kto ma ochotę o tym mówić lub czytać, nie wolno ignorować świadomości istnienia takich sytuacji. Autor zawarł w przewodniku wiele przykładów rozmów oraz interwencji, które podejmował na przestrzeni wielu lat, prowadząc różne zespoły terapeutyczne jako doświadczony psycholog. 

Mimo rozpatrywania licznych zagrożeń autor jednak nieco uspokaja rodziców, podkreślając, że nawet początkowo źle zachowujący się chłopcy dojrzewają i nabywają umiejętność autoregulacji i empatycznego podejścia do wielu kwestii. Najczęściej dzieje się tak wraz z upływem czasu i osłabnięciem presji wywieranej przez rówieśników. Nie oznacza to jednak, że my, rodzice, po prostu mamy się temu przyglądać z założonymi rękami. 

Uznałam, że ten przewodnik jest niepokojąco-kojący. Jest tak, ponieważ pada wiele przykładów problemów i zagrożeń, z jakimi muszą mierzyć się chłopcy. Z drugiej strony autor wskazuje na rzeczy, które pozwalają nastolatkowi utrzymać się “w pionie”. Patrząc na całość przewodnika, mogę pochwalić autora za przystępnie przedstawioną wiedzę, przeplecioną z wnioskami uzyskanymi z różnych badań, które nie wybijają z rytmu czytelnika. 

Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi jest wartościową i ważną pozycją dla rodziców chłopców, nie tylko nastoletnich. Myślę, że sięgnę po nią jeszcze nie raz, by odświeżyć wiedzę, która może być potrzebna na różnych etapach życia moich synów. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close