23 marca 2020

Joga – sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień – Donna Farhi

Tytuł: Joga – sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień
Autor: Donna Farhi
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda

Joga – sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień to książka, którą nasycą się zarówno osoby dopiero zaczynające przygodę z jogą, jak i ci, dla których praktyka jest jak tlen. Ja stoję jeszcze w rozkroku pomiędzy tymi dwiema opcjami. Jakiś czas temu zrezygnowałam z regularnej praktyki i choć żałowałam tego wielokrotnie, przez zawirowania życiowe trudno mi było wrócić na matę. Co ją rozkładałam, obiecywałam sobie, że “od dziś”  będę praktykować codziennie. Bywało różnie z motywacją i z tym większą radością i nadzieją sięgnęłam po książkę Donny Farhi Joga – sztuka życia.

joga- sztuka życia

Fot. Joga – sztuka życia

Joga – sztuka życia uświadamia to, co wielu osobom zaczynającym przygodę z jogą umyka. Joga to nie zestaw ćwiczeń, których najważniejszym celem jest uelastycznić i wyszczuplić ciało. To ćwiczenia, które powinny wpływać na nasz rozwój i samoświadomość. Na nic znajomość poszczególnych asan, wiedza, czym jest Powitanie Słońca, jeśli to wszystko dzieje się w oderwaniu od świadomości i duchowości. 

Donna Farhi przystępnym językiem wyprowadza czytelnika z maty do wnętrza głowy, pokazujac, że sprawnosć gimastyczna nie jest tu najważniejsza. O wiele istotniejszy jest oddech, kierunek, w którym płyną nasze myśli, to, czy jesteśmy rzeczywiście w danej chwili “tu i teraz”. Praktyka to nie czas, by myśleć, co jutro na obiad, czy zastanawiać się w chwili przerwy, co jeszcze zostało dziś do zrobienia. To nie kolejny punkt do skreślenia w codziennym grafiku. Najważniejsze jest to, o czym w wielu przypadkach zapominamy – joga służy także (a może przede wszystkim) zrozumieniu samego siebie. 

Donna Farhi nie uczy, jak dobrze wykonywać asany, ale – w moim odczuciu – jak inspirować się i korzystać z tego wszystkiego, co oferuje nam joga, w świecie, w którym trudno jest znaleźć przysłowiowych kilka minut tylko dla siebie. 

Autorka przytacza różne anegdoty, cytuje sentencje, uchyla rąbka tajemnicy relacji z osobami, którzy również szukają dla siebie miejsca, ale trudno im pokonać własne słabości – braku czasu, czy świadomości ciała, nadmiernych oczekiwań wobec samych siebie. Wiele rzeczy może przeszkadzać w praktyce, ale jest wiele sposobów na to, by znaleźć dla siebie odpowiednią motywację, i wytrwać w tym, co dla wielu z nas jest tak ważne. 

Joga - sztuka życia

Fot. Joga – sztuka życia

Joga – sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień to książka, której lekturę można podzielić według rozdziałów i poruszanych w nich tematów, czytać ją spokojnie, przemyśleć to, co chce przekazać nam autorka. Tu nigdzie nikomu nie powinno się spieszyć. Ale jeśli ktoś ma ochotę przeczytać ją na raz, lub wracać do niej wielokrotnie w przyszłości – proszę bardzo, smakujcie to jak chcecie, byleby dobrze Wam ta wiedza służyła. 

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close