23 sierpnia 2020

Jomswiking – Winlandia – Bjørn Andreas Bull-Hansen

Tytuł: Jomswiking – Winlandia
Autor: Bjørn Andreas Bull-Hansen
Liczba stron: 640
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Czarna Owca

Jomswiking – Winlandia to druga część nordyckiej sagi o losach dorosłego już Torsteina. W pierwszej części główny bohater był świadkiem brutalnego zamordowania ojca, a jego samego spotkał los niewolnika. Jednak przeznaczenie popychało Torsteina w kolejne nieznane krainy. Dotarł do legendarnego Jomsborga i wyszkolił się na nieustraszonego wojownika.

Jomswiking – Winlandia to pozycja dla osób cierpliwych oraz o mocnych nerwach. Pierwsze dwieście stron może niektórym się dłużyć, później podobnie jak w pierwszej części akcja się rozkręca, sprawiając, że nie można jej czasem odłożyć. O dreszcze, strach natomiast mogą przyprawić opisy tortur, czy „tysiąc” sposobów na zadanie śmierci przeciwnikowi.

Wracając jednak do fabuły. Torstein wraz ze swoją rodziną wyrusza na zachód w kierunku tajemniczej Winlandii, w której pełno wielkich modrzewi. Jako świetny szkutnik widzi w tym nadzieję na budowę niezniszczalnych łodzi, dzięki którym mógłby utrzymać swoją rodzinę. Winlandia miała być krainą płynącą mlekiem i miodem. Niestety okazała się niebezpieczna, tak samo jak rodowici jej mieszkańcy. Rodzina Torsteina została porwana, a on za wszelką cenę będzie chciał ich uratować. Czy mu się uda?

Przed naszym głównym bohaterem pełno niewiarygodnych i niebezpiecznych przygód zarówno na morzu, jak i na lądzie. Mimo młodego wieku jest odważny, niewyobrażalnie silny i odporny oraz czasem zbyt porywczy. Ponadto w tej książce znajdziecie wiele ciekawych informacji o obrzędach, tradycjach i legendach. Autor świetnie łączy historię z fikcją, sprawiając, że jego bohaterowie są z krwi i kości, autentyczni w podejmowanych decyzjach.

Jomswiking -Winlandia daje czytelnikom wyjątkowy wgląd w życie pierwszych osadników Ameryki Północnej i konfliktów, które powstały z potężnymi rdzennymi mieszkańcami tego obszaru. Książkę czyta się wbrew pozorom bardzo lekko, mimo że jest przesycona brutalnością czy realistycznymi opisami. Tłumacz wykonał tutaj ogromną pracę.

Na koniec kilka słów o autorze. Bjørn Bull-Hansen to bestsellerowy norweski pisarz. Sławę przyniosła mu saga o jomswikingach, w której płynnie połączył fikcyjne postaci z historycznymi wydarzeniami.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close